Montesquieu Institute: from science to society

Prof.Dr. R.A. (Ruud) Koole

foto Prof.Dr. R.A. (Ruud) Koole
vergrootglas
bron: Eerste Kamer der Staten Generaal
Source: Parlement.com.

Ruud Koole (1953) is sinds 11 juni 2019 lid van de PvdA-Eerste Kamerfractie. Eerder was hij dat van 7 juni 2011 tot 9 juni 2015. Van maart 2001 tot december 2005 was hij voorzitter van de PvdA en in 2007 een half jaar waarnemend voorzitter. De heer Koole is politicoloog en was directeur van het Documentatiecentrum Nederlandse Politieke Partijen in Groningen. Sinds januari 2006 is hij hoogleraar in Leiden. De heer Koole is woordvoerder binnenlandse zaken, buitenlandse zaken, defensie en langdurige zorg van de PvdA-Eerste Kamerfractie.

PvdA
in de periode 2001-heden: lid Eerste Kamer, partijvoorzitter

1.

First names

Rudolf Anton (Ruud)

2.

Personal data

Place and date of birth
Rilland-Bath (Zld.), 16 August 1953

3.

Party/Movement

Party/Parties
PvdA (Partij van de Arbeid)

4.

Main functions and occupations

  • voorzitter PvdA, from 17 March 2001 until 9 December 2005
  • hoogleraar politicologie, in het bijzonder m.b.t. de Nederlandse politiek en haar institutionele ontwikkeling, Universiteit Leiden, from 1 January 2006
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, from 7 June 2011 until 9 June 2015
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, from 11 June 2019

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Party political functions

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Other positions

Current (2/8)
  • lid en plaatsvervangend voorzitter hoofdstembureau Hoogheemraadschap Rijnland, from 1 October 2018
  • lid Reflectieraad Openbaar Ministerie, from 1 May 2019

Previous (2/12)
  • lid referendumcommissie, Wet raadgevend referendum, from 1 October 2015 until 1 July 2018
  • lid Staatscommissie parlementair stelsel, from 27 January 2017 until 13 December 2018

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activities

Dissenting voting behaviour (0/2)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Miscellaneous

algemeen (3/4)
  • Versloeg bij de verkiezing van de partijvoorzitter op het PvdA-congres Sharon Dijksma. Hij kreeg 710 stemmen, Dijksma 491.
  • Kreeg als partijvoorzitter onder meer te maken met de leiderschapswisseling in 2002 (Kok/Melkert), met de dramatische verkiezingsnederlaag in mei 2002, met de verkiezing van een nieuwe partijleider in 2002 en met interne debatten over partijvernieuwing, integratie, staatkundige vernieuwing en Europa, waarbij hij soms botste met partijleider Wouter Bos.
  • Werd in 2014 op een onverkiesbare plaats gezet op de kandidatenlijst voor de Eerste Kamerverkiezingen en trachtte op het congres in januari 2015 tevergeefs alsnog hoger op de lijst te komen

Private life
  • Opgegroeid in Zeeland in een ARP-gezin van 'kleine luyden'
  • Promoveerde bij Prof. Hans Daalder

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Hofvijver bijdragen

12.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

This biography has been updated until October  3, 2018.