Montesquieu Institute: from science to society

H.C.M. (Henk) Krol

foto H.C.M. (Henk) Krol
vergrootglas
bron: Tweede Kamer
Source: Parlement.com.

Henk Krol (1950) is sinds 20 september 2012 (met een onderbreking in 2013-2014) Tweede Kamerlid. Hij was 20 september 2012 tot 4 oktober 2013 en van 31 december 2014 tot 3 mei 2020 fractievoorzitter van 50PLUS. In de periode mei-augustus 2020 vormde hij samen met Femke Merel van Kooten een groep (fractie). De heer Krol was oprichter en hoofdredacteur van 'De Gay Krant' en een bekend voorvechter van homorechten. Zo zette hij zich in voor opstelling van het burgerlijk huwelijk. Henk Krol was eerder voorlichter van de VVD-Tweede Kamerfractie en in 2011-2012 lid van Provinciale Staten van Noord-Brabant. In 2014 was hij raadslid in Eindhoven.

50PLUS, 50PLUS/Baay-Timmerman, Groep-Krol/Van Kooten, Groep-Krol (ex-50PLUS)
in de periode 2012-heden: lid Tweede Kamer, fractievoorzitter TK, politiek leider

1.

First names

Henricus Cornelis Maria (Henk)

2.

Personal data

Place and date of birth
Tilburg, 1 April 1950

3.

Party/Movement

Party/Parties
  • VVD (Volkspartij voor Vrijheid en Democratie), from 1977
  • Ouderen Appèl (lokale partij in Eindhoven)
  • 50PLUS, from 5 November 2011 until 3 May 2020
  • Partij voor de Toekomst, from 3 May 2020

National political party
  • fractie-50PLUS/Baay, from 10 September 2014 until 13 November 2014
  • groep-Krol/Van Kooten-Arissen, from 6 May 2020 until 6 August 2020
  • groep-Lid Krol, from 6 August 2020

4.

Main functions and occupations

  • lid Provinciale Staten van Noord-Brabant, from 10 March 2011 until September 2012
  • fractievoorzitter 50PLUS, Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 13 September 2012 until 4 October 2013
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 20 September 2012 until 4 October 2013
  • lid gemeenteraad van Eindhoven, from 27 March 2014 until 1 January 2015 (voor Ouderenappel Eindhoven)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 10 September 2014
  • fractievoorzitter 50PLUS Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 10 September 2014 until 3 May 2020
  • fractievoorzitter Groep Krol-Van Kooten-Arissen, Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 3 May 2020 until 6 August 2020
  • fractievoorzitter Groep Lid Krol, Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 6 August 2020

temporary replacement MP
  • Verving op grond van artikel X10 van de Kieswet van 10 september tot 1 december 2014 Martine Baay als Tweede Kamerlid

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Party political functions

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Other positions

Current
  • buitengewoon ambtenaar burgerlijke stand (Eindhoven), from 11 February 2013

Previous (2/12)
  • lid bestuur GayKrant B.V., from 7 February 2013 until 12 March 2013
  • lid bestuur Stichting "Vrienden van de GayKrant", from 7 February 2013 until 12 March 2013

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activities

as Member of the Parliament (2/3)
  • Op zijn voorstel werden in 2015 en 2016 dertigledendebatten gehouden van de koopkrachtontwikkeling voor ouderen
  • Diende in 2016 een initiatiefwetsvoorstel in over aanpassing van de disconteringsvoet waartegen pensioenfondsen hun pensioenverplichtingen moeten berekenen (34.606)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Miscellaneous

algemeen (3/8)
  • Verliet in oktober 2013 de Tweede Kamer na onthullingen over het niet afdragen van pensioenpremies in de tijd dat hij directeur was van De Gay Krant
  • Werd bij de gemeenteraadsverkiezingen van 2014 in Eindhoven namens Ouderen Appèl met voorkeurstemmen tot raadslid gekozen
  • In 2014 vorderde het ministerie van OCW ca. 3 ton aan subsidie terug van de Stichting 'Vrienden van de Gay Krant' dat was verstrekt om een 'digitale ontmoetingsplek' voor homoseksuele jongeren op te zetten. Het geld zou zijn gebruikt voor commerciële bedrijven. De accountant trok zijn eerdere goedkeuring later in. Door een gerechtelijke uitspraak in juni 2015 werd hij niet persoonlijk aansprakelijk gesteld voor de terugbetaling.

Private life
Zette zich onder meer in voor projecten in Suriname

Anecdotes and citations
  • Toen Lodewijk Asscher in januari 2019 een debat aanvroeg over spanningen in de coalitie gaf hij daaraan steun met de woorden: "Mevrouw de voorzitter, u weet dat wij bij 50PLUS een enorme hekel hebben aan ruzies en gekibbel."

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.