Montesquieu Institute: from science to society

Drs. J.G. (Jack) de Vries

foto Drs. J.G. (Jack) de Vries
vergrootglas
bron: ministerie van Defensie
Source: Parlement.com.

CDA-politicus die als voorlichter en persoonlijk assistent van Jan Peter Balkenende een flink aandeel had in electorale successen in 2002, 2003 en 2006. Hij kreeg landelijke bekendheid door de campagne van 2006 van Balkenende versus Bos. Als voorlichter deelde hij geregeld - tot ongenoegen van opponenten - 'strategisch' informatie met de media. Eerder werkte hij onder meer als voorlichter bij de Landmacht en in de zorgsector en was hij voorzitter van het CDJA. In 2007 was hij verantwoordelijk voor de 100-dagencampagne van het kabinet-Balkenende IV. Van dat kabinet maakte hij van 18 december 2007 tot 18 mei 2010 deel uit als staatssecretaris van Defensie. Had veel bemoeienis met de aanschaf van de Joint Strike Fighter (JSF). Een persoonlijke affaire leidde in 2010 tot zijn voortijdige vertrek. In 2011 trad hij in dienst van Hill & Knowlton Strategies, een internationaal bedrijf op het gebied van communicatiestrategie.

CDA
in de periode 2007-2010: staatssecretaris

1.

First names

Jacob Gabe (Jack)

2.

Personal data

Place and date of birth
Drachten (gem. Smallingerland), 25 July 1968

3.

Party/Movement

Party/Parties
CDA (Christen-Democratisch Appèl)

4.

Main functions and occupations

  • staatssecretaris van Defensie (belast met onder meer personeelsbeleid en materieelvoorziening), from 18 December 2007 until 18 May 2010
  • Managing Director Nederlandse vestiging communicatiebureau "Hill & Knowlton Strategies", from 1 August 2011 until 29 April 2019
  • Chief Executive Officer Nederlandse vestiging communicatiebureau "Hill & Knowlton Strategies", from 29 April 2019

Responsibilities as minister
  • Was als staatssecretaris belast met 1. defensiepersoneelsbeleid; 2. materieelvoorziening 3. nationale bestuurlijke zaken; 4. ruimtelijke ordening, milieu- en vastgoedbeleid, en 5. bedrijfsvoering, incl. geautomatiseerde informatievoorziening.

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Party political functions

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Other positions

Current (2/3)
  • voorzitter Stichting ROOS (Regionale Omroep Overleg en Samenwerking), from 1 June 2014
  • lid Raad van Commissarissen chemiebedrijf "Chemours" te Dordrecht, from May 2016

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activities

Policy-making activities as minister (2/3)
  • Maakte van Veteranendag een dag waarop de landelijke vlaginstructie geldt.
  • Zorgde voor de aanschaf van de eerste twee JSF testtoestellen voor Nederland.

U ziet een selectie van activiteiten. In de uitgebreide versie is het gehele overzicht van activiteiten in te zien.

9.

Miscellaneous

Private life
  • Liet op 11 mei 2010 een verklaring uitgaan waarin hij melding maakte van problemen in de relationele sfeer vanwege een verhouding met zijn (voormalige) adjudant. Hij deed een stap terug bij zijn media- en campagneactiviteiten. Drie dagen later maakte hij zijn aftreden bekend, door de publicitaire druk die was ontstaan. Hij liet tevens weten na de verkiezingen van 9 juni niet beschikbaar te zijn voor een Tweede Kamerlidmaatschap.
  • Zijn partner overleed in september 2017 op 38-jarige leeftijd als gevolg van een hersenbloeding.

Non-acceptance of political functions
  • lid Tweede Kamer, June 2010 (bedankt vanwege persoonlijke redenen)

Pseudonyms and nicknames
  • "Jack het Lek" (bijnaam die journalisten hem gaven)
  • "Blackberry Jack" (bijnaam die journalisten hem gaven)

10.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.