Montesquieu Institute: from science to society

Mr. A. (Aleid) Wolfsen

foto Mr. A. (Aleid) Wolfsen
vergrootglas
Source: Parlement.com.

Jurist en PvdA-politicus en -bestuurder. Begon zijn loopbaan bij de rechtelijke macht en was rechter in Amsterdam en vicepresident van de rechtbank in Haarlem. Kwam in mei 2002 als één van de weinige nieuwkomers in de PvdA-fractie en ontpopte zich daar snel als een gewaardeerde justitie-woordvoerder. Sprak onder meer over strafrecht, terrorismebestrijding, rechtshandhaving, het Openbaar Ministerie en personenrecht en diende enkele initiatiefvoorstellen in. Hield zich ook bezig met Koninkrijksaangelegenheden. Werd in 2008 burgemeester van Utrecht, maar zag na zes jaar af van een tweede termijn. Sinds 1 augustus 2016 is hij voorzitter van de Autoriteit Persoonsgegevens.

PvdA
in de periode 2002-2014: lid Tweede Kamer, burgemeester van Utrecht

1.

First name

Aalt (Aleid)

2.

Personal data

Place and date of birth
Kampen, 23 February 1960

3.

Party/Movement

Party/Parties
PvdA (Partij van de Arbeid)

4.

Main functions and occupations

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 23 May 2002 until 1 January 2008
  • burgemeester van Utrecht, from 2 January 2008 until 1 January 2014
  • voorzitter Autoriteit Persoonsgegevens, from 1 August 2016

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Party political functions

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Other positions

Current
  • lid beheer Adviesraad van het Centraal Justitieel Incasso Bureau
  • voorzitter Raad van Toezicht SENA (Stichting ter Exploitatie van Naburige Rechten), from 2014

Previous (2/30)
  • voorzitter commissie gesubsidieerde rechtsbijstand, from February 2015 until November 2015
  • voorzitter LAN (long Alliantie Nederland), from January 2016 until July 2018

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.


Derived functions
ondervoorzitter vaste commissie voor Nederlands-Antilliaanse en Arubaanse Zaken (Tweede Kamer der Staten-Generaal), from 26 June 2003 until September 2004

7.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activities

as Member of the Parliament (2/5)
  • Diende in 2006 een initiatiefwetsvoorstel in over het opheffen van de strafrechtelijke immuniteit van publiekrechtelijke personen. Hierdoor moeten ook de overheid en ambtenaren strafrechtelijk aansprakelijk kunnen worden gesteld voor overtreding van wet- en regelgeving. Vanaf 2007 werd dit voorstel medeverdedigd door Wim van de Camp (CDA) en Ed Anker (ChristenUnie). (30.538)
  • Was in 2006 woordvoerder van zijn fractie bij het debat over het rapport inzake de brand in het cellencomplex Schiphol-Oost

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Miscellaneous

Campaign trail
  • Was bij de Tweede Kamerverkiezingen in 2006 nummer 3 op de PvdA-kandidatenlijst
 

10.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.