Montesquieu Institute: from science to society

H.H.R. (Harry) Wijnschenk

foto H.H.R. (Harry) Wijnschenk
vergrootglas
bron: Fotobureau Dijkstra
Source: Parlement.com.

Fortuynistisch politicus, die in de periode augustus-oktober 2002 fractieleider van regeringspartij LPF was. Zoon van een Amsterdamse marktkoopman en zelf uitgever van onder andere motorbladen. Kwam als één van de laatsten in de LPF-fractie en werd in augustus 2002 verrassend opvolger van Mat Herben, die in de LPF als te gematigd werd beschouwd. Maakte bij de algemene beschouwingen aanvankelijk een goede indruk, maar blunderde in de tweede termijn. Na een machtstrijd in de LPF waarbij hij minister Heinsbroek als nieuwe leider naar voren schoof, werd hijzelf weer aan de kant geschoven. Zijn politieke rol was daarna uitgespeeld.

LPF, fractie-Wijnschenk (ex-LPF)
in de periode 2002-2003: lid Tweede Kamer, fractievoorzitter TK

1.

First names

Hartog Hank Richard (Harry)

2.

Personal data

Place and date of birth
Amsterdam, 24 January 1964

3.

Party/Movement

Party/Parties
  • VVD (Volkspartij voor Vrijheid en Democratie), until 2001
  • LPF (Lijst Pim Fortuyn), from May 2002 until October 2002
  • LNP (Lijst Nieuwe Politiek), from 22 October 2002

National political party
groep-Wijnschenk, from 14 November 2002 until 30 January 2005

4.

Main functions and occupations

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 28 May 2002 until 30 January 2003
  • fractievoorzitter LPF Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 28 August 2002 until 16 October 2002
  • eigenaar lokale omroep TV036, from April 2016 until March 2017
  • hoofdredacteur "MotoMaX", from July 2017

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Party political functions

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Other positions

Derived functions
lid parlementaire enquêtecommissie Srebrenica (Tweede Kamer der Staten-Generaal), from June 2002 until September 2002

7.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Miscellaneous

algemeen (3/8)
  • Dreigde op 1 oktober 2002 een eigen fractie te beginnen als de LPF-fractie niet de leden De Jong en Eberhard uit haar midden zou verwijderen. Die twee leden hadden kritiek geuit op zijn leiding en op de rol die Ferry Hoogendijk speelde.
  • Op 16 oktober 2002 werd Mat Herben in zijn afwezigheid tot zijn opvolger gekozen. Hij was niet op de hoogte gebracht van de vervroeging van de fractievergadering met een uur.
  • Op 17 oktober 2002 verzocht de fractie hem zijn zetel ter beschikking te stellen. Pas op 14 november kwam hierover duidelijk toen het presidium hem hierover uitsluitsel had gevraagd. Sindsdien trad hij op als 'groep-Wijnschenk'.

Private life
  • Een halfbroer van hem was wethouder in Loenen aan de Vecht (voor de VVD); zijn halfzus was gemeenteraadslid in Zaanstad (voor de PvdA).
  • Zijn vader was marktkoopman in textiel in Amsterdam
  • Stamt uit een joodse familie. Zijn vader vluchtte in de oorlog naar Antwerpen, zijn grootouders kwamen om in Sobibor.

Anecdotes and citations
  • Verklaarde tegen CDA-fractieleider Verhagen dat hij als fractievoorzitter leiding gaf aan 'een stelletje gajes'
  • Betitelde de LPF-fractie na de vergadering waarin hij werd afgezet als fractievoorzitter als een Poolse Landdag
  • Had in de tijd dat hij fractievoorzitter was altijd drie mobiele telefoons ter beschikking

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.