Montesquieu Institute: from science to society

J.R.H. (Hanja) Maij-Weggen

foto J.R.H. (Hanja) Maij-Weggen
vergrootglas
bron: Europees Parlement
Source: Parlement.com.

Hanja Maij-Weggen (1943) was a member of the European Parliament from 19 July 1994 to 1 October 2003 and from 17 July 1979 to 6 November 1989 as an independent member, and was aligned with the European People's Party. She took seat in Parliament on behalf of the Netherlands.

Contents

1.

Personal data

Name and surname

Hanja Maij-Weggen

Date of birth

29 December 1943 (Klazienaveen (gem. Emmen))

Country

Netherlands

2.

Political affiliation

European political group

European People's Party