Montesquieu Institute: from science to society

Dr. M.G. (Max) Rood

foto Dr. M.G. (Max) Rood
vergrootglas
bron: Fotoarchief Binnenlandse Zaken
Source: Parlement.com.

Kleine hoogleraar arbeidsrecht in Leiden en een autoriteit op dat gebied. Trad als juridisch adviseur op van de vakbond op het gebied van het stakingsrecht. Humanist die met zachte stem sprak, maar daardoor wel steeds 'het gehoor' kreeg. Was in het derde kabinet-Van Agt minister van Binnenlandse Zaken. Nadien diverse malen bemiddelaar in conflicten. In april 1971 maakte hij al deel uit van het alternatieve kabinet-Den Uyl. Zijn echtgenote, die eveneens hoogleraar was, was in 1972 eveneens kandidaat-minister.

D66
in de periode 1982: minister

1.

First names

Max Gustaaf (Max)

2.

Personal data

Place and date of birth
Enschede, 21 August 1927

Place and date of death
Amsterdam, 2 December 2001

3.

Party/Movement

Party/Parties
D66 (Democraten 1966), from 1966

4.

Main functions and occupations

  • advocaat en procureur te Amsterdam, from 1950 until 1 January 1980
  • buitengewoon hoogleraar sociaal recht, Rijksuniversiteit Leiden, from 1 March 1978 until 1 January 1980
  • hoogleraar sociaal recht, Rijksuniversiteit Leiden, from 1 January 1980 until 29 May 1982
  • minister van Binnenlandse Zaken, from 29 May 1982 until 4 November 1982
  • hoogleraar sociaal recht, Rijksuniversiteit Leiden, from 1 December 1982 until 1 September 1997

5.

Party political functions

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Other positions

  • voorzitter adviescommissie herziening ontslagrecht, 2000
  • bemiddelaar conflict tussen Amsterdamse taxi-bedrijven, from March 2000 until April 2000

Derived functions
  • voorzitter commissie voorlichting en raadpleging werknemers, SER (Sociaal Economische Raad)
  • voorzitter commissie ondernemingsraden, SER (Sociaal Economische Raad)

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activities

Policy-making activities as minister (2/4)
  • Bracht in oktober 1982 een notitie uit over de ontruiming van het pand Jan Luykenstraat 3 in Amsterdam en over de door de gemeente afgekondigde noodverordening (17.643)
  • Verdedigde in oktober 1982 in de Tweede Kamer vier wetsvoorstellen over hoofdzakelijk technische aanpassingen in de Grondwet vanwege de algehele herziening daarvan $O o.a. over Koning/regering

U ziet een selectie van activiteiten. In de uitgebreide versie is het gehele overzicht van activiteiten in te zien.

9.

Miscellaneous

algemeen
  • Was in april 1971 in het alternatieve kabinet-Den Uyl/Van Mierlo/Aarden minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk

Private life
  • Zat tijdens de Bezetting ondergedoken in Zeist
  • Zijn echtgenote, prof. Madzy Rood-De Boer, was buitengewoon hoogleraar kinderrecht en jeugdrecht te Utrecht (192-1988) en als lid van de PvdA kandidaat-minister in het deelkabinet-Den Uyl (1972). Zij was in 1962 aan de UvA cum laude gepromoveerd op een dissertatie over familierecht.

Anecdotes and citations
  • Hij was heel klein van stuk en sprak langzaam zonder enige stemverheffing, zodat het altijd stil was als hij het woord voerde.

10.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.