Montesquieu Institute: from science to society

L.C. (Leen) van Dijke

foto L.C. (Leen) van Dijke
vergrootglas
Source: Parlement.com.

Voorman van de RPF en de ChristenUnie in de Tweede Kamer. Was aanvankelijk timmerman en daarna werkzaam in de hout- en bouwmaterialenhandel. Zijn politieke loopbaan begon in Provinciale Staten van Zeeland, waar hij onder meer fractievoorzitter was. In 1994 opvolger van Leerling als politiek leider van de RPF. Hield zich vooral bezig met het financieel-economisch beleid en sociale zaken. Bracht samen met het PvdA-lid Bussemaker een initiatiefwet tot stand over zondagsarbeid. Kwam in opspraak vanwege een op zijn religeuze overtuiging gebaseerde uitspraak over homoseksuelen. Overigens in de omgang een minzaam man, die veel werk maakte van zijn Kamerlidmaatschap. Na de fusie van RPF en GPV enige tijd eerste man van de ChristenUnie.

RPF, ChristenUnie
in de periode 1994-2002: lid Tweede Kamer, fractievoorzitter TK

1.

First names

Leendert Cornelis (Leen)

2.

Personal data

Place and date of birth
Oosterland (Zld.), 3 September 1955

3.

Party/Movement

Party/Parties
  • RPF (Reformatorische Politieke Federatie), until 1 January 2004
  • ChristenUnie, from 22 January 2000

National political party
  • fractie-RPF/GPV, from 19 May 1998 until 13 March 2001
  • fractie-ChristenUnie, from 13 March 2001 until 23 May 2002

4.

Main functions and occupations

  • lid Provinciale Staten van Zeeland, from 28 April 1987 until May 1994 (gecombineerde fractie van RPF/GPV)
  • fractievoorzitter RPF Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 7 May 1994 until 13 March 2001
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 17 May 1994 until 30 January 2003
  • fractievoorzitter ChristenUnie Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 13 March 2001 until 16 May 2002 (samengevoegde fracties van RPF en GPV)
  • manager public affairs en maatschappelijk verantwoord ondernemen, bouwconcern "Volker-Wessels", from 2003 until 2013

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Party political functions

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Other positions

Current (2/4)
  • voorzitter Raad van Toezicht NEF (Nationaal Energiebespaarfonds), from 2014
  • voorzitter BredeStroomversnelling, from February 2015 (energietransitie woningen)

Previous (2/10)
  • voorzitter adviescommissie Omgevingswet Verkeer en Vervoer, ministerie van Infrastructuur en Milieu, from December 2012 until January 2016
  • lid kernteam "De Stroomversnelling", from July 2013 until May 2015

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.


Derived functions
lid tijdelijke commissie Onderzoek College van toezicht sociale verzekeringen (Ctsv) (Tweede Kamer der Staten-Generaal), from April 1996 until July 1996

Honorary positions (2/3)
  • lid Comité van Aanbeveling Stichting Hulp aan Papoea's in nood
  • lid Comité van Aanbeveling Youth for Christ Nederland

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activities

as Member of the Parliament
  • Diende in 2000 samen met Jet Bussemaker (PvdA) een initiatiefwetsvoorstel in omtrent gewetensbezwaren tegen het werken op zondag. Dit voorstel werd in 2003 wet. (27.224)

9.

Miscellaneous

algemeen
  • Werd in mei 1999 door het Gerechtshof te 's-Gravenhage vrijgesproken van het doen van discriminerende uitlatingen over homoseksuelen. Deze uitspraak werd in januari 2001 door de Hoge Raad bevestigd. Was eerder, op 6 oktober 1998, door de rechtbank te Den Haag tot een boete van f 300 of zes dagen cel veroordeeld. Hij had in een interview met Nieuwe Revu homoseksuelen op één lijn gesteld met dieven en fraudeurs, omdat er volgens hem geen gradaties konden worden aangebracht in overtreding van één van de Tien Geboden.

Private life
Zijn vader was vertegenwoordiger in de autobranche. Hij was raadslid in Arnemuiden voor de CHU.

10.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.