Montesquieu Institute: from science to society

L.L.H. (Lou) de Visser

foto L.L.H. (Lou) de Visser
vergrootglas
Source: Parlement.com.

Communistenleider in het interbellum. Was van eenvoudige komaf en had voor hij de politiek in ging diverse baantjes. Was medeoprichter van het tijdschrift 'De Tribune' en trad in 1909 uit de SDAP. Schuwde als Tweede Kamerlid het gebruik van krasse taal niet en kwam daardoor vaak in aanvaring met de voorzitter. Lag desondanks beter bij zijn medeleden dan Wijnkoop, omdat hij in de persoonlijke omgang gemoedelijk was. Was tevens lid van de Haagse gemeenteraad en van de Staten van Zuid-Holland.

CPH, CPN
in de periode 1925-1941: lid Tweede Kamer, fractievoorzitter TK

1.

First names

Louis Leonardus Hendrikus (Lou)

2.

Personal data

Place and date of birth
Delfshaven, 21 May 1878

Place and date of death
Lubecker Bocht, 3 May 1945

3.

Party/Movement

Party/Parties
  • SDAP (Sociaal-Democratische Arbeiderspartij), from 1899 until 14 March 1909
  • SDP (Sociaal-Democratische Partij), from 14 March 1909 (medeoprichter)
  • CPH (Communistische Partij Holland), from 1918 until 1935
  • CPN (Communistische Partij van Nederland), from 1935

4.

Main functions and occupations

  • lid Provinciale Staten van Zuid-Holland, from 1 July 1919 until 29 July 1940
  • lid gemeenteraad van 's-Gravenhage, from 2 September 1919 until 29 July 1940 (verbod Reichskommissar)
  • fractievoorzitter CPH Tweede Kamer der Staten-Generaal, from July 1925 until 15 September 1941
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 15 September 1925 until 15 September 1941

Internment
  • geïnterneerd te Schoorl (N.H.), from June 1941
  • geïnterneerd te Amersfoort
  • geïnterneerd te Neuengamme (Dld.) bij Hamburg, from 18 December 1941 until May 1945

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Party political functions

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Other positions

  • lid bestuur Nederlandsche Bakkersgezellenbond
  • voorzitter Nederlandsche Bakkersgezellenbond, afdeling 's-Gravenhage

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activities

as Member of the Parliament (2/16)
  • Interpelleerde in 1936 minister Slingenberg over de vissersstaking te IJmuiden
  • Interpelleerde in 1938 minister Goseling over toelating, uitzetting en behandeling vreemdelingen

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Miscellaneous

algemeen (3/6)
  • Werd 29 november 1932 voor één dag de toegang tot het Kamergebouw ontzegd, vanwege verstoring van de orde tijdens een debat over disciplinaire bestraffing van marinepersoneel dat had gedemonstreerd in Den Haag. Hij keerde zich tegen een ordevoorstel om een motie-Albarda over herziening van de straf, uit te stellen.
  • Werd op 12 juli 1933 door het gerechtshof te Arnhem in hoger beroep vrijgesproken wegens belediging van rijkspresident Von Hindenburg (bevestiging van het vonnis van de rechtbank te Tiel)
  • Verstoorde in 1934 met zijn twee fractiegenoten de orde in de Ridderzaal door het roepen van tegen het kabinet gerichte leuzen. Werd hardhandig verwijderd, waarbij hij een bloedneus opliep.

Private life
  • Zijn vader overleed vier maanden voor de geboorte van Louis
  • Zijn moeder hertrouwde met een douanebeambte
  • Kwam om het leven toen hij met andere gevangenen op het stoomschip Cap Arcona werd overgebracht uit Neuengamme, na het oprukken van de geallieerden; het schip werd bij vergissing door Engelse vliegers in de Bocht van Lübeck gebombardeerd

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.