Montesquieu Institute: from science to society

Dr. H. (Hilda) Verwey-Jonker

foto Dr. H. (Hilda) Verwey-Jonker
vergrootglas
bron: Fotoarchief Eerste Kamer
Source: Parlement.com.

Onafhankelijke, intelligente en arbeidzame socialiste van vrijzinnigen huize. Sloot zich in haar studententijd aan bij de SDAP. Eerste vrouwelijke sociologe die promoveerde. Enige jaren lid van de Eerste Kamer, daarna vijftien jaar Kroonlid van de SER waar zij zich beter thuis voelde. Haar hele leven betrokken bij problemen van vluchtelingen. Feministe. Veelzijdige maatschappelijke, politieke en wetenschappelijke activiteiten. Veelgevraagd spreekster en publiciste.

PvdA
in de periode 1954-1958: lid Eerste Kamer

1.

First name

Hilda (Hilda)

2.

Personal data

Changes in name or title
  • H. Jonker, from 20 May 1908 until 9 July 1930
  • H. Verwey-Jonker, from 9 July 1930 until 9 October 1945
  • Dr. H. Verwey-Jonker, from 9 October 1945 (na haar promotie in de Letteren aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam)

Place and date of birth
Goes, 20 May 1908

Place and date of death
Utrecht, 23 June 2004

3.

Party/Movement

Party/Parties
  • SDAP (Sociaal-Democratische Arbeiderspartij), from 1927 until 9 February 1946
  • PvdA (Partij van de Arbeid), from 9 February 1946

4.

Main functions and occupations

  • lid gemeenteraad van Eindhoven, from 1 September 1953 until 4 September 1962
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, from 23 November 1954 until 16 May 1957
  • parttime wetenschappelijk hoofdmedewerker Sociologische Instituut, Rijksuniversiteit Utrecht

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Party political functions

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Other positions

  • lid bestuur VPRO, from 26 April 1969
  • lid commissie-Wagner, from 1980

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activities

as Member of the Parliament
  • Was woordvoerster cultuur (omroep), sociale zaken en onderwijs van de PvdA-Eerste Kamerfractie. Voerde verder onder meer het woord bij de behandeling van het wetsvoorstel tot goedkeuring van het verdrag inzake de status van vluchtelingen en bij de behandeling van het wetsvoorstel tot opheffing van de handelingsonbekwaamheid van de vrouw.

Dissenting voting behaviour (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Miscellaneous

algemeen
  • Eén der "Heren XVII", een groep van zeventien vertegenwoordigers uit het bevrijde Zuiden die in februari 1945 in Engeland op het landgoed Stubbings bij Maidenhead koningin Wilhelmina bijpraatte over de toestanden in Nederland.

Private life (3/8)
  • In 1993 kreeg een onafhankelijk instituut voor onderzoek op sociaal-maatschappelijk terrein haar naam
  • Haar lengte was slechts 1.48 m
  • Haar echtgenoot was directeur van het natuurkundig laboratorium Philips te Eindhoven

Campaign trail
  • Was in 1952 kandidaat in en werd in 1956 gekozen door Groep II: Gelderland, Overijssel, Groningen en Drenthe

Non-acceptance of political functions
  • Weigerde in november 1945 een benoeming tot lid van de Tweede Kamer (Tijdelijke Staten-Generaal)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.