Montesquieu Institute: from science to society

Mr. A.P. (Tineke) Schilthuis

foto Mr. A.P. (Tineke) Schilthuis
vergrootglas
bron: Gemeentearchief Den Haag
Source: Parlement.com.

PvdA-politica en provinciebestuurder. Consciëntieuze waterstaatsjuriste, afkomstig uit een Groningse familie van ingenieurs en juristen die betrokken waren bij de waterstaat. Als Tweede Kamerlid van de PvdA hield zij zich behalve met verkeer en waterstaat bezig met landbouw en justitie. Actief natuur- en dierenbeschermster. Was in 1974 de eerste vrouwelijke Commissaris van de Koningin. Beleefde in die functie spannende dagen tijdens de gijzelingsactie van de Molukkers in het provinciehuis te Assen in 1978. Eindigde haar loopbaan als staatsraad.

PvdA
in de periode 1956-1988: lid Tweede Kamer, lid Raad van State, Commissaris van de Koning(in)

1.

First names

Albertine Petronella (Tineke)

2.

Personal data

Place and date of birth
's-Gravenhage, 29 June 1921

Place and date of death
Zeist, 26 November 2013

3.

Party/Movement

Party/Parties
PvdA (Partij van de Arbeid), from 1946

4.

Main functions and occupations

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 6 November 1956 until 23 February 1967
  • Commissaris van de Koningin in Drenthe, from 1 November 1974 until 1 October 1982 (benoemd bij K.B. van 18 oktober 1974)
  • lid Raad van State, from 1 October 1982 until 1 June 1988 (benoemd bij K.B. van 11 juni 1982)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Party political functions

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Other positions

  • lid Raad van Toezicht Federatie van Nederlandse Blindenbibliotheken
  • secretaris Stichting Antroposofische Ouderenzorg, from 1997 until 2001

Derived functions (2/6)
  • lid afdeling Geschillen van Bestuur (Raad van State)
  • lid afdeling Rechtspraak (Raad van State)

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activities

as Member of the Parliament (2/5)
  • Was in 1964 woordvoerster bij het debat over het wetsvoorstel inzake installaties Noordzee (anti-REM-wet)
  • Voerde in 1964 het woord bij de behandeling van de ontwerp-Oorlogswet voor Nederland

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Miscellaneous

algemeen
  • Was in april 1971 in het alternatieve kabinet-Den Uyl/Van Mierlo/Aarden staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat

Private life
  • Haar vader was civiel ingenieur bij Provinciale Waterstaat in Groningen en bij de Zuiderzeewerken
  • Haar vader was lid van de VDB, haar moeder sympathiseerde met de SDAP
  • Leefde na diens scheiding-van-tafel-en-bed samen met Jan Bommer, collega Tweede Kamerlid voor de PvdA. Beiden verlieten in 1967 om die reden de Tweede Kamer. Hij overleed in februari 1969.

10.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.