Montesquieu Institute: from science to society

M.W. (Maarten) Schakel

foto M.W. (Maarten) Schakel
vergrootglas
bron: Collectie Nederlands Fotomuseum
Source: Parlement.com.

Markant en bekend ARP- en CDA-Tweede Kamerlid. Gereformeerde dorpsburgemeester uit de Alblasserwaard, die als jongeman een moedig verzetsstrijder was. Na de oorlog de jongste burgemeester van Nederland. Kwam in 1964 als vertegenwoordiger van de rechtervleugel van zijn partij (de zgn. 'verontrusten') in de Kamer. Bleef op de rechtervleugel opereren, ook later als CDA'er. Kreeg door zijn achtergrond en optreden in de Kamer op den duur gezag in de Tweede Kamer. Las bijvoorbeeld als één van de laatsten zijn speeches niet voor. Woordvoerder op gebied van binnenlands bestuur en verkeer en belangenbehartiger van de wegvervoerders. Enige jaren eerste ondervoorzitter van de Kamer. Laatste burgemeester/Tweede Kamerlid. Trouw deelnemer aan de vierdaagse in Nijmegen.

ARP, CDA
in de periode 1964-1981: lid Tweede Kamer

1.

First names

Maarten Willem (Maarten)

2.

Personal data

Place and date of birth
Meerkerk (Z.H.), 17 July 1917

Place and date of death
Gorinchem, 13 November 1997

3.

Party/Movement

Party/Parties
  • ARP (Anti-Revolutionaire Partij), until 11 October 1980
  • CDA (Christen-Democratisch Appèl), from 11 October 1980

4.

Main functions and occupations

  • burgemeester van Hoornaar, from 1 January 1946 until 1 January 1986 (vanaf 1 augustus 1982 waarnemend)
  • burgemeester van Noordeloos, from 1 January 1946 until 1 January 1986 (vanaf 1 augustus 1982 waarnemend)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 15 September 1964 until 10 June 1981

Internment
gevangenschap te Schoonhoven, April 1945

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Party political functions

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Other positions

  • voorzitter Federatie van Visserijverenigingen, around December 1986
  • lid Raad van Commissarissen "UBO Holding" te Utrecht, until December 1988

Derived functions (2/12)
  • voorzitter bijzondere commissie voor het Structuurschema Verkeer en Vervoer (Tweede Kamer der Staten-Generaal), from 23 June 1977 until February 1981
  • eerste ondervoorzitter Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 19 September 1979 until 10 June 1981

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activities

as Member of the Parliament (2/4)
  • Interpelleerde op 12 maart 1970 de staatssecretaris van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk en de minister van Justitie over misdragingen van bepaalde groepen woonwagenbewoners
  • Interpelleerde op 19 juni 1973 minister Westerterp en staatssecretaris Brinkhorst over het Nederlands-Duitse wegvervoer, in het bijzonder de problemen door het krappe Duitse vergunningenbeleid

Dissenting voting behaviour (0/17)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Miscellaneous

algemeen (3/6)
  • Maakte in 1973 met de VVD'er Harry Waalkens een omstreden reis naar de Portugese Koloniën Angola en Mozambique om te zien hoeveel gebied de bevrijdingsbewegingen in handen hadden
  • Stond als oud-verzetsman zijn fractievoorzitter Aantjes uitdrukkelijk terzijde toen deze in 1978 het Kamerlidmaatschap moest opgeven, na in opspraak te zijn gekomen door gedragingen tijdens de bezetting
  • Versloeg in december 1978 bij de verkiezing van vicefractievoorzitter Jan van Houwelingen met 21 tegen 19 stemmen

Private life (3/10)
  • Eén van zijn zoons was burgemeester van Lopik
  • De communisten Bakker en Wolff behoorden in de Kamer tot zijn vrienden
  • In mei 2002 is in Noordeloos een borstbeeld van hem onthuld

Pseudonyms and nicknames
Jan Snor (schuilnaam in het verzet)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.