Montesquieu Institute: from science to society

Mr. N.P.J. Kien

foto Mr. N.P.J. Kien
vergrootglas
bron: Collectie-Van Eck (Nationaal Archief)
Source: Parlement.com.

Utrechtse magistraat die in de Tweede Kamer tot de conservatiefste afgevaardigden behoorde. Was bijna veertig jaar burgemeester van Utrecht en werd in 1845 Tweede Kamerlid. Stemde tegen belangrijke onderdelen van de Grondwetsherziening 1848. Keerde in 1854 terug in de Kamer als afgevaardigde van Utrecht. Hij bleef dat toen eenentwintig jaar.

regeringsgezinden ten tijde van Willem II, conservatief
in de periode 1845-1875: lid Tweede Kamer

1.

First names

Nicolaas Pieter Jacob

2.

Personal data

Place and date of birth
's-Hertogenbosch, 9 April 1800

Place and date of death
Laken (België), 17 July 1879

3.

Party/Movement

Party/Movement
  • regeringsgezind (ten tijde van Willem II)
  • conservatief

4.

Main functions and occupations

  • burgemeester van Utrecht, from 10 March 1839 until 1 March 1878
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 12 November 1845 until 13 February 1849 (voor de provincie Utrecht)
  • lid Provinciale Staten van Utrecht, from 24 September 1850 until March 1878 (voor het kiesdistrict Utrecht)
  • lid gemeenteraad van Utrecht, from 18 October 1851 until 3 September 1873
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 18 September 1854 until 1 October 1866 (voor het kiesdistrict Utrecht)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 19 November 1866 until 3 January 1868 (voor het kiesdistrict Utrecht)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 25 February 1868 until 20 September 1875 (voor het kiesdistrict Utrecht)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Other positions

  • heemraad College van de Lekdijk bovendams, from 21 January 1853 (nog in 1869)
  • lid Raad van Commissarissen Nederlandsche Rhijn-Spoorweg Maatschappij, around 1858

Derived functions (2/4)
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), from February 1864 until September 1864
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), from April 1871 until June 1871

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activities

as Member of the Parliament (2/10)
  • Stemde op 23 maart 1868 tegen de motie-Blussé van Oud-Alblas, die uitsprak dat de Kamerontbinding van 1867 niet in het landsbelang was geweest
  • Behoorde in 1872 tot de vier leden die tegen een wetsontwerp stemden over het toekennen van een pensioen aan de beide dochters van Thorbecke

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Miscellaneous

algemeen
  • Op 27 oktober 1845 besloot de Tweede Kamer hem niet toe te laten als lid in verband met onregelmatigheden bij de verkiezingen (het meetellen van niet goed ingevulde stembriefjes). Bij de verkiezingen had hij 18 stemmen gekregen, tegen d'Ablaing van Giessenburg 15. Na nieuwe verkiezingen werd hij wel toegelaten.

Private life
Zijn vader was lid van het crimineel gerechtshof te 's-Hertogenbosch en schepen en raad van 's-Hertogenbosch

Campaign trail (3/6)
  • Versloeg in juni 1866 na herstemming W.R. Boer (lib.)
  • Versloeg in 1871 W.R. Boer (lib.)
  • Werd in 1875 verslagen door J.N. Bastert (cons.-lib.)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.