Montesquieu Institute: from science to society

A. (Alida) de Jong

foto A. (Alida) de Jong
vergrootglas
bron: Het Leven/Spaarnestad/HGvN
Source: Parlement.com.

Amsterdams joods Tweede Kamerlid. Dochter van een diamantslijper. Was naast Kamerlid gemeenteraadslid in Amsterdam. Kwam als vakbondsbestuurder sterk op voor de positie van de naaisters in de kledingindustrie. Werd in 1940 door de Duitsers uit de gemeenteraad gezet en later gedeporteerd naar Polen, waar zij in een vernietigingskamp werd vermoord.

SDAP
in de periode 1931-1943: lid Tweede Kamer

1.

First name

Aaltje (Alida)

2.

Personal data

Place and date of birth
Amsterdam, 18 December 1885

Place and date of death
Sobibor (Polen) (vernietigingskamp), 9 July 1943

3.

Party/Movement

Party/Parties
SDAP (Sociaal-Democratische Arbeiderspartij)

4.

Main functions and occupations

  • vertegenwoordigster bij het NVV, Nederlandse Bond van arbeiders en arbeidsters in de confectie-industrie
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 29 September 1931 until 9 May 1933
  • lid gemeenteraad van Amsterdam, from 3 September 1935 until November 1940 (opvolgster van E. Polak; in 1940 door de Duitse bezetter uit de raad gezet)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 8 June 1937 until 9 July 1943

Internment
  • geïnterneerd in doorgangskamp Westerbork, from 20 June 1943 until 6 July 1943
  • geïnterneerd in vernietigingskamp Sobibor, 9 July 1943

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Party political functions

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Other positions

  • lid commissie van bijstand in de toepassing der pensioenverordening, from 11 September 1935
  • lid commissie van toezicht op de gemeentelijke verzorgingstehuizen voor ouden van dagen en het weduwenhof, from 11 September 1935

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activities

as Member of the Parliament
  • Sprak in de Tweede Kamer vooral over zaken betreffende economische zaken en arbeid, defensie en sociale zaken

9.

Miscellaneous

algemeen
  • Speelde in december 1931 een leidende rol in de stakingen bij de Hollandiafabrieken
  • Voerde in december 1932 de onderhandelingen in een arbeidsconflict bij de Amsterdamse confectie-industrie

Private life
  • Werd op 20 juni 1943 bij een razzia opgepakt en naar Westerbork vervoerd en van daar op 6 juli op transport gesteld naar het vernietigingskamp Sobibor
  • Tante van de historicus Loe de Jong
  • Haar vader was diamantbewerker en melkslijter

Pseudonyms and nicknames
  • "Mies"
  • "Arbeidster"

10.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.