Montesquieu Institute: from science to society

Mr.dr. P.A. (Pieter) Diepenhorst

foto Mr.dr. P.A. (Pieter) Diepenhorst
vergrootglas
bron: Fotoarchief Eerste Kamer
Source: Parlement.com.

Vooraanstaand economisch woordvoerder van de antirevolutionairen in de Eerste Kamer. Promoveerde op een proefschrift over Calvijn en de economie en was in 1904 de eerste hoogleraar economie (staathuishoudkunde) aan de Vrije Universiteit. Behoorde in 1915 tot de 'vijf heren' die bezwaar maakten tegen het leiderschap van Kuyper. Als hoofdredacteur van 'De Rotterdammer' had hij aan dat leiderschap kritische beschouwingen gewijd. Organiseerde de gereformeerde boeren in de Christelijke Boeren- en Tuindersbond. Gezaghebbend econoom in eigen kring met een ijzersterk geheugen, die zorgvuldig opgebouwde betogen hield met de nodige humor.

ARP
in de periode 1920-1946: lid Eerste Kamer

1.

First names

Pieter Arie (Pieter)

2.

Personal data

Place and date of birth
Strijen, 2 January 1879

Place and date of death
Epe, 6 October 1953

3.

Party/Movement

Party/Parties
ARP (Anti-Revolutionaire Partij)

4.

Main functions and occupations

  • hoogleraar staathuishoudkunde, juridische faculteit, Vrije Universiteit te Amsterdam, from September 1904 until 1 February 1949 (benoemd 18 augustus 1904; doceerde ook enige tijd strafrecht en strafvordering en parlementaire geschiedenis)
  • lid gemeenteraad van Amsterdam, from 4 September 1917 until 15 June 1921 (in 1917-1919 voor het district Amsterdam V)
  • lid Provinciale Staten van Noord-Holland, from 1 July 1919 until December 1920
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, from 27 December 1920 until 23 July 1946 (in 1920-1923 voor Gelderland)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Party political functions

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Other positions

  • lid Economische Raad, from 20 May 1933 until 1938
  • lid Staatscommissie inzake toezicht op particuliere banken (Staatscommissie-De Geer), from 7 March 1937

Derived functions (2/6)
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), from 21 March 1933 until 9 May 1933
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), from 20 September 1938 until 20 December 1938

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activities

as Member of the Parliament
  • Was woordvoerder economische zaken en landbouw van de ARP-Eerste Kamerfractie. Hield zich ook bezig met onderwijs en sociale zaken.

Dissenting voting behaviour (0/3)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Miscellaneous

algemeen
  • Uitte in november 1915 samen met Anema, Bavinck, Heemskerk en De Vries in de brochure 'Leider en leiding in de A.R. Partij' kritiek op het leiderschap van Abraham Kuyper. Zij pleitten voor een minder dominante leiding en meer vrijheid voor de leden.
  • Leidde het Tweede Christelijk Sociaal Congres in 1919

Private life
  • Oprichter "Stemmen des Tijds. Maandschrift voor Christendom en cultuur"
  • Een broer van hem was burgemeester van Oud-Beijerland (1938-1949)
  • Een zwager van hem, P.L. de Gaay Fortman, was burgemeester van Dordrecht (1923-1937)

Campaign trail
  • Werd in 1923, 1926, 1932 en 1937 gekozen door Groep II: Gelderland, Overijssel, Groningen en Drenthe

10.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.