Montesquieu Institute: from science to society

Drs. N.P.M. (Norbert) Klein

foto Drs. N.P.M. (Norbert) Klein
vergrootglas
Source: Parlement.com.

Vrijzinnige vijftigplusser die als solistisch Tweede Kamerlid wel tamelijk actief was, maar weinig kon bereiken. Was voor de VVD raadslid in Nijmegen en Statenlid in Gelderland en verder voorzitter van de VVD-afdeling Hoevelaken, maar kwam voor 50PLUS in de Tweede Kamer. Na een conflict vormde hij vanaf juni 2014 een eenmansfractie. Diende initiatiefwetsvoorstellen in over het afschaffen van Kieskringen en over de flexibilisering van het ouderdomspensioen en bracht een initiatiefnota uit over een onvoorwaardelijk basisinkomen. In 2017 was hij bij de Tweede Kamerverkiezingen lijsttrekker van de door hem opgerichte Vrijzinnige Partij, maar die behaalde geen zetel.

50PLUS, 50PLUS/Klein, fractie-Klein (ex-50PLUS)
in de periode 2012-2017: lid Tweede Kamer, fractievoorzitter TK

1.

First names

Norbert Pieter Marie (Norbert)

2.

Personal data

Place and date of birth
Hengelo (Ov.), 1 March 1956

3.

Party/Movement

Party/Parties
  • VVD (Volkspartij voor Vrijheid en Democratie), until 2006
  • LDP (Liberaal-Democratische Partij), 2006
  • VVD (Volkspartij voor Vrijheid en Democratie), from 2007 until 2011
  • 50PLUS, from 2011 until 13 June 2014
  • Vrijzinnige Partij, from December 2014 (oprichter)

National political party
  • fractie 50PLUS/Klein, from 3 June 2014 until 13 November 2014
  • fractie lid-Klein, from 13 November 2014 until 23 March 2017

4.

Main functions and occupations

  • eigenaar Klein Hoevelaken B.V., from 2010
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 20 September 2012 until 23 March 2017
  • fractievoorzitter 50PLUS (sinds 3 juni 2014: 50PLUS/Klein), Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 6 October 2013 until 13 November 2014
  • fractievoorzitter fractie lid-Klein, Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 13 November 2014 until 23 March 2017
  • adviseur Norbert Klein Public Affairs te Hoevelaken, from September 2017

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Party political functions

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Other positions

Current
  • lid bestuur Lions Club Hoevelaken, from June 2014
  • eigenaar Klein Hoevelaken B.V., from 2010

Previous (2/5)
  • interim-bestuursvoorzitter AVRO, from March 2005 until November 2005
  • voorzitter Lions Club Hoevelaken, from June 2013 until June 2014

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activities

as Member of the Parliament (2/5)
  • Bracht in 2016 de initiatiefnota 'Zeker flexibel: over anders denken over werk en sociale zekerheid met een onvoorwaardelijk basisinkomen' uit (34.393)
  • Diende in 2016 een initiatiefwetsvoorstel in over flexibilisering van de ingangsdatum van ouderdomspensioen. De Tweede Kamer verwierp het voorstel in 2017. (34.414)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Miscellaneous

algemeen
  • Op 28 mei 2014 vroeg het hoofdbestuur van 50PLUS hem zijn zetel ter beschikking te stellen, nadat er spanningen tussen hem en fractiegenote Martine Baay waren ontstaan. Hij zette diezelfde dag Baay uit de fractie.

Private life
  • Groeide op in Nijmegen
  • Zijn echtgenote is wethouder (vanaf 2014) voor de VVD in Nijkerk
  • Zijn vader was directeur bij de chocoladefabrieken van "Van Dungen"

Campaign trail
  • TK 2017: 1
 

10.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.