Montesquieu Institute: from science to society

Mr.Drs. M.C.G. (Mona) Keijzer

foto Mr.Drs. M.C.G. (Mona) Keijzer
vergrootglas
bron: Fotograaf Martijn Beekman
Source: Parlement.com.

Mona Keijzer (1968) was van 26 oktober 2017 tot en met 25 september 2021 staatssecretaris van Economische Zaken en Klimaat in het kabinet-Rutte III. Daarnaast was zij van 31 maart tot 27 september 2021 lid van de Tweede Kamerfractie van het CDA. Eerder was zij dat van 20 september 2012 tot 26 oktober 2017. Mevrouw Keijzer was als Kamerlid woordvoerder verpleeg- en thuiszorg en ziekenhuiszorg en asiel- en migratie en integratiebeleid. Tevens was zij vicefractievoorzitter. Zij was voor de verkiezingen van 2012 kandidaat-lijsttrekker van het CDA. Ook in 2020 dong zij mee naar het lijsttrekkerschap. Voor zij Kamerlid werd, was zij advocaat en mediator en in 2007-2012 wethouder van Purmerend.

CDA
in de periode 2012-2021: lid Tweede Kamer, staatssecretaris

1.

First names

Maria Cornelia Gezina (Mona)

2.

Personal data

Place and date of birth
Volendam (gem. Edam-Volendam), 9 October 1968

3.

Party/Movement

Party/Parties
CDA (Christen-Democratisch Appèl), from 1991

4.

Main functions and occupations

  • wethouder (van maatschappelijk welzijn, zorg, jeugdzorg, sport en recreatie) van Purmerend, from 5 November 2007 until 12 July 2012
  • lid gemeenteraad van Purmerend, from 11 March 2010 until 21 April 2010
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 20 September 2012 until 26 October 2017
  • staatssecretaris van Economische Zaken en Klimaat (onder meer belast met consumentenbeleid, midden- en kleinbedrijf, telecom, post en marktordening), from 26 October 2017 until 25 September 2021
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 31 March 2021 until 27 September 2021

Responsibilities as minister
  • Was als staatssecretaris belast met 1. mededinging en marktordening; 2. consumentenbeleid; 3. aanpak regeldruk; 4. midden- en kleinbedrijf, waaronder beleid met betrekking tot ondernemerschap, ondernemersfinanciering en retail agenda; 4. digitalisering; 5. Europese structuurfondsen; 6. telecom en 7 post
  • Werd in februari 2018 tevens belast met het innovatiebeleid en ruimtevaart

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Party political functions

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Other positions

Previous (2/5)
  • lid commissie Laag Holland
  • lid projectgroep "Lang Leve Thuis"

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.


Honorary positions
adoptielid organisatie ASVZ, from 1 April 2015

7.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activities

as Member of the Parliament (2/4)
  • Bracht in 2015 samen met Peter Oskam een initiatiefnota uit over de omgang van kleinkind en grootouders na een echtscheiding in de familie (34.168)
  • Diende in 2016 een initiatiefwetsvoorstel over de mogelijkheid om verheerlijking van terroristische misdrijven strafbaar te stellen (34.466)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.


Legislative activities as minister
  • Bracht in 2018 de Wet terugvordering staatssteun tot stand. De wet zorgt voor nationaalrechtelijke grondslagen voor het terugvorderen van niet overeenkomstig de staatssteunregels verstrekte staatssteun. Het wetsvoorstel was in 2017 ingediend door minister Kamp. (34.753)

9.

Miscellaneous

algemeen
  • Was in mei 2012 kandidaat voor het lijsttrekkerschap van het CDA en eindigde bij een verkiezing door de leden met 26 procent van de stemmen als tweede achter Sybrand van Haersma Buma
  • Was in juni 2020 kandidaat voor het lijsttrekkerschap van het CDA. Behaalde in de eerste ronde 11.6 procent van de stemmen en viel daarmee af, omdat Hugo de Jonge en Pieter Omtzigt meer stemmen kregen.
  • Kreeg op 25 september 2021 eervol ontslag als staatssecretaris op voorstel van de minister-president en met instemming van de drie viceminister-presidenten en minister Blok van EZK, nadat zij in dagblad 'De Telegraaf' twijfel had geuit over het draagvlak voor het coronatoegangsbewijs. Dat was op de dag dat dit bewijs werd ingevoerd. Enkele dagen later trok zij zich ook terug als Tweede Kamerlid.

Campaign trail
  • Was in 2010 bij de Tweede Kamerverkiezingen nummer 67 op de CDA-kandidatenlijst
  • Was in 2012 en 2017 bij de Tweede Kamerverkiezingen nummer 2 op de CDA-kandidatenlijst. Kreeg in 2012 ruim 127.000 en in 2017 ruim 165.000 stemmen.
  • Kreeg bij de verkiezingen van 2021 18.000 stemmen.

10.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.