Montesquieu Institute: from science to society

Drs. A.J. (Auke) Zijlstra

foto Drs. A.J. (Auke) Zijlstra
vergrootglas
Source: Parlement.com.

Auke Zijlstra (1964) was a member of the European Parliament from 7 September 2015 to 2 July 2019 and from 13 September 2011 to 1 July 2014 as an independent member, and was aligned with the Europe of Nations and Freedom. He took seat in Parliament on behalf of the Netherlands.

Contents

1.

Personal data

Name and surname

Auke Zijlstra

Title(s)

Drs.

Date of birth

1 November 1964 (Joure (gem. Haskerland))

Country

Netherlands

2.

Political affiliation

European political group

Europe of Nations and Freedom