Montesquieu Institute: from science to society

Ir. H.J. (Rik) Grashoff

foto Ir. H.J. (Rik) Grashoff
vergrootglas
Source: Parlement.com.

Vooraanstaande, zaakgerichte GroenLinks-politicus, die wethouder in Delft en Rotterdam, Tweede Kamerlid en partijvoorzitter was. Van huis uit bouwkundig ingenieur en werkzaam op het gebied van het bouwen. Als wethouder van verkeer en ruimtelijke ordening had hij in Delft een groot aandeel in het autoluw maken van de stad en bij de komst van een spoortunnel. Tussen zijn twee periodes als Kamerlid twee jaar partijvoorzitter. Hield zich in de Kamer onder meer bezig met landbouw, natuur, financiën, onderwijs en defensie en leidde het onderzoek naar het breed welzijnsbegrip. Maakte zich sterk voor bescherming van weidevogels. Verliet na een affaire in 2018 de Tweede Kamer. In juni 2019 werd hij gedeputeerde van Noord-Brabant.

GroenLinks
in de periode 2010-2018: lid Tweede Kamer, partijvoorzitter

1.

First names

Hendrik Johannes (Rik)

2.

Personal data

Place and date of birth
Krimpen aan den IJssel, 5 April 1961

3.

Party/Movement

Party/Parties
GroenLinks

4.

Main functions and occupations

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 23 November 2010 until 20 September 2012
  • voorzitter GroenLinks, from 3 March 2013 until 12 May 2015
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 20 May 2015 until 7 June 2018
  • lid Gedeputeerde Staten (belast met natuur, water en milieu) van Noord-Brabant, from 14 June 2019 until 15 May 2020

temporary replacement MP
  • Verving op grond van artikel X10 van de Kieswet van 23 november 2010 tot 12 januari 2011 Mariko Peters als Tweede Kamerlid

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Party political functions

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Other positions

Previous (2/8)
  • informateur collegevorming gemeente Nijmegen, March 2018
  • formateur collegevorming gemeente Nijmegen, from 30 March 2018 until April 2018

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.


Derived functions (2/4)
  • ondervoorzitter parlemenataire ondervragingscommissie Fiscale constructies (Tweede Kamer der Staten-Generaal), from 14 December 2016 until April 2017
  • lid werkgroep Herziening reglement van orde (Tweede Kamer der Staten-Generaal), from 13 March 2018 until 7 June 2018

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activities

as Member of the Parliament (2/5)
  • Bracht in 2016 een initiatiefnota uit over weidevogels ('Vogels de Weide Wereld in') (34.530)
  • De Tweede Kamer besloot in oktober 2016 op voorstel van hem en Ed Groot (PvdA) tot het houden van een parlementaire ondervraging over fiscale constructies (34.566)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Miscellaneous

algemeen
  • Was in Delft als wethouder eerstverantwoordelijke voor het autoluw maken van de binnenstad en voorts voor grote projecten als de ontwikkeling van het Zuidpoortgebied, de Spoorzone (ondertunneling spoorlijn) en de huisvesting van de bibliotheek/mediatheek (DOK)
  • In juni 2018 werd bekend dat hij al enige tijd een relatie had met partijvoorzitter Marjolein Meijer. Vanwege de schijn van invloed op de kandidaatstellingsprocedure kondigde hij aan zich na de lopende zittingsperiode niet herkiesbaar te stellen. Kort daarna besloot hij op grond van de vertrouwensbreuk die met zijn partij was ontstaan om op te stappen als Kamerlid. De relatie bleek namelijk al - anders dan hij had gezegd - sinds november 2016 te hebben bestaan.

10.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Hofvijver bijdragen

12.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.