Montesquieu Institute: from science to society

(Matteo) Salvini

Matteo Salvini (1973) was a member of the European Parliament from 14 July 2009 to 22 March 2018 and from 21 July 2004 to 7 November 2006 as an independent member. Salvini took seat in Parliament on behalf of Italy.

Contents

1.

Personal data

Name and surname

Matteo Salvini

Date of birth

9 March 1973 (Milano)

Country

Italy

2.

Political affiliation

European political group

Non-attached members

This biography has been updated until March 22, 2018.