Montesquieu Institute: from science to society

Mr.Drs. D.J. (Derk Jan) Eppink

foto Mr.Drs. D.J. (Derk Jan) Eppink
vergrootglas
bron: European Parliament 2019

Derk Jan Eppink (1958) was a member of the European Parliament from 2 July 2019 to 31 March 2021 and from 14 July 2009 to 1 July 2014 as an independent member, and was aligned with the European Conservatives and Reformists. He took seat in Parliament on behalf of Belgium.

Contents

1.

Personal data

Name and surname

Derk Jan Eppink

Title(s)

Mr.Drs.

Date of birth

7 November 1958 (Steenderen (Gld.))

Country

Belgium

Contact

d.eppink@tweedekamer.nl

2.

Political affiliation

European political group

European Conservatives and Reformists