Montesquieu Institute: from science to society

F. (Farshad) Bashir

foto F. (Farshad) Bashir
vergrootglas
Source: Parlement.com.

In Afghanistan geboren en sinds 1997 in Nederland woonachtig SP-Tweede Kamerlid. Was bij zijn intrede in de Kamer met 20 jaar het jongste lid uit de geschiedenis. Hij studeerde op dat moment wis- en natuurkunde in Groningen en was gemeenteraadslid in Leeuwarden. In Leiden had hij fiscaal recht gestudeerd. Begon zijn politieke activiteiten bij de SP-jongeren. Als Kamerlid een energiek en vasthoudend woordvoerder fiscale zaken, wonen en verkeer. Was tevens lid van de parlementaire enquêtecommissie woningcorporaties.

SP
in de periode 2008-2017: lid Tweede Kamer

1.

First name

Farshad (Farshad)

2.

Personal data

Place and date of birth
Kabul (Afghanistan), 14 January 1988

3.

Party/Movement

Party/Parties
SP (Socialistische Partij), from 10 July 2001

4.

Main functions and occupations

  • lid gemeenteraad van Leeuwarden, from 16 March 2006 until 15 January 2008
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 15 January 2008 until 23 March 2017
  • zelfstandig belastingadviseur "Taksgemak", from April 2017

5.

Party political functions

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Other positions

Current
  • lid Raad van Toezicht Academie voor Kleurrijk Leiderschap, from 11 October 2012

Previous
  • lid jeugdraad Littenseradiel, from May 2003 until December 2004
  • organisatielid "Keer het Tij", Friesland, from November 2004 until September 2006

Derived functions
  • lid Tijdelijke Commissie Woningcorporaties (Tweede Kamer der Staten-Generaal), from 5 December 2012 until March 2013
  • lid parlementaire enquêtecommissie Woningcorporaties (Tweede Kamer der Staten-Generaal), from 16 April 2013 until 21 April 2015

Honorary positions
lid Comité van Aanbeveling Stichting Edukans, from October 2014

7.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activities

as Member of the Parliament
  • Op zijn voorstel werden (dertigleden)debatten gehouden over de fusie van twee vervoersbedrijven en over de gevolgen van bezuinigingen op het openbaar vervoer
  • Diende in 2011 samen met Jacques Monasch (PvdA), Ineke van Gent (GL) en Kees Verhoeven (D66) een initiatiefwetsvoorstel in over het bieden van de mogelijkheid tot inbesteding van openbaar vervoer in en rond Amsterdam, 's-Gravenhage, Rotterdam of Utrecht. Het voorstel is aangenomen. (32.845)

9.

Miscellaneous

algemeen
  • Was met de leeftijd van twintig jaar en één dag op de dag van beëdiging het jongste Tweede Kamerlid aller tijden
  • Was in 2006 bij zijn aantreden het jongste gemeenteraadslid van Nederland

Private life
  • Hij woont sinds 1997 in Nederland
  • Was actief in "Doorbraak" (vanaf 8 juni 2007 tot januari 2008)
  • Zijn vader was journalist en vluchtte ten tijde van het Taliban-bewind naar Nederland
 

10.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.