Montesquieu Institute: from science to society

Drs. E.M.J. (Lilianne) Ploumen

foto Drs. E.M.J. (Lilianne) Ploumen
vergrootglas
Foto: Lex Draijer
Source: Parlement.com.

Lilianne Ploumen (1962) is sinds 23 maart 2017 lid van de Tweede Kamerfractie van de PvdA. Van 5 november 2012 tot 26 oktober 2017 was zij minister voor Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking in het kabinet-Rutte II. Zij was van 6 oktober 2007 tot 22 januari 2011 voorzitter van de PvdA. Daarvoor was mevrouw Ploumen onder meer werkzaam bij Plan International, Mama Cash en Cordaid. Bij laatstgenoemde organisatie was zij directeur in de periode 2004-2007. Bij de ledenraadpleging in 2007 over het partijvoorzitterschap versloeg zij Jan Pronk. In de Tweede Kamer is zij woordvoerster buitenlandse zaken en zorg (cure) en sinds juni 2018 is zij vicefractievoorzitter.

PvdA
in de periode 2007-2017: lid Tweede Kamer, minister, partijvoorzitter

1.

First names

Elisabeth Maria Josepha (Lilianne)

2.

Personal data

Place and date of birth
Maastricht, 12 July 1962

3.

Party/Movement

Party/Parties
  • GroenLinks (tot omstreeks 2002)
  • PvdA (Partij van de Arbeid), from 2003

4.

Main functions and occupations

  • lid Raad van Bestuur/directeur programma's, "Cordaid", from July 2004 until October 2007
  • voorzitter PvdA, from 6 October 2007 until 22 January 2012
  • minister zonder portefeuille, minister voor Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking, from 5 November 2012 until 26 October 2017
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 23 March 2017

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Party political functions

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Other positions

Current (2/3)
  • vice-voorzitter SheDecides
  • distinguished fellow Overseas Development Institute Londen

Previous (2/11)
  • voorzitter Adviesraad HIER (samenwerking van 40 maatschappelijke organisaties rond klimaatverandering)
  • lid Raad van Toezicht Stichting Aids Fonds-Soa Aids Nederland en Stichting Stop Aids Now, from 22 September 2008 until November 2012

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.


Derived functions
co-voorzitter Global Partnership for Effective Development Cooperation, from April 2014 until December 2016

7.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activities

as Member of the Parliament (2/4)
  • Nam in 2018 de verdediging van Sharon Dijksma over van een initiatiefwetsvoorstel over legale medicamenteuze afbreking van zwangerschap via de huisarts (34.891)
  • Diende in 2019 samen met Nevin Özütok (GroenLinks), Jasper van Dijk (SP) en Corrie van Brenk (50PLUS) het initiatiefwetsvoorstel Wet gelijke beloning van vrouwen en mannen in (35.157)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.


Policy-making activities as minister (2/19)
  • Stelde in december 2016 extra noodhulp ter beschikking voor Zuid-Sudanese vluchtelingen
  • Nam in januari 2017 het initiatief om een internationaal fonds, SheDecides, in het leven te roepen ter financiering van organisaties die vrouwen in ontwikkelingslanden helpen bij gezinsplanning, inclusief de mogelijkheid van veilige abortus. Dit was een reactie op het besluit van president Trump om de financiering door de VS stop te zetten. $B viw2g48w1ioy

U ziet een selectie van activiteiten. In de uitgebreide versie is het gehele overzicht van activiteiten in te zien.

9.

Miscellaneous

algemeen (3/4)
  • Werd in een ledenraadpleging voorgedragen als nieuwe partijvoorzitter en versloeg daarbij oud-minister Jan Pronk. Er waren zes telronden nodig; zij kreeg uiteindelijk 54 procent van de stemmen.
  • In een interview met De Volkskrant (4 oktober 2011) waarin zij een toelichting gaf op haar een dag eerder aangekondigde vertrek, uitte zij kritiek op de 'onzichtbaarheid' van partijleider Job Cohen, met name bij discussie in de partij over de koers
  • Reisde begin 2018 naar het grensgebied van Myanmar om zich daar op de hoogte te stellen van de situatie van de verdreven Rohinga-minderheid

Private life
Haar vader was melkboer

Campaign trail
  • Werd bij de Tweede Kamerverkiezingen van 2017 met 22.000 voorkeurstemmen gekozen

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.