Montesquieu Institute: from science to society

Mr. M. (Mariko) Peters

foto Mr. M. (Mariko) Peters
vergrootglas
Source: Parlement.com.

Zes jaar GroenLinks-Tweede Kamerlid, na eerder advocaat bij een gerennomeerd advocatenkantoor en diplomaat in onder meer Kaboel te zijn geweest. Werd in 2006 als ambtenaar van Buitenlandse Zaken uitgezonden naar Afghanistan om de minister van Buitenlandse Zaken van dat land te adviseren. De betrokkenheid met dat land was ook tijdens haar Kamerlidmaatschap van belang vanwege de Nederlandse rol in de provincies Uruzgan en Kunduz. In de Tweede Kamer hield zij zich behalve met buitenlandse zaken bezig met justitie, openbaar bestuur, media en cultuur. Werd in de VS geboren als dochter van een Nederlandse strafrechtgeleerde en een Japanse moeder.

GroenLinks
in de periode 2006-2012: lid Tweede Kamer

1.

First name

Mariko (Mariko)

2.

Personal data

Place and date of birth
Berkeley (California, VS), 22 April 1969

3.

Party/Movement

Party/Parties
GroenLinks, from 2001

4.

Main functions and occupations

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 30 November 2006 until 31 August 2008
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 21 December 2008 until 23 November 2010
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 11 March 2011 until 20 September 2012
  • senior beleidsmedewerker directie stabiliteit en humanitaire hulp, ministerie van Buitenlandse Zaken, from 20 March 2013 until 2015
  • regionaal co├Ârdinator migratie, ambassade te Adis Abeba, from 2015 (toegevoegd aan de ambassade in Nairobi)

temporary replacement MP
  • Werd op grond van artikel X10 van de Kieswet tussen 2 september en 21 december 2008 als Tweede Kamerlid tijdelijk vervangen door Jolande Sap en vanaf 3 september door Isabelle Diks
  • Werd op grond van artikel X10 van de Kieswet tussen 23 november 2010 en 11 maart 2011 tijdelijk vervangen door Rik Grashoff en vanaf 12 januari 2012 door Niels van den Berge

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

6.

Activities

as Member of the Parliament (2/3)
  • Diende in 2010 samen met Angelien Eijsink (PvdA), Remi Poppe (SP) en Alexander Pechtold (D66) een initiatiefwetsvoorstel in over de bijzondere zorgplicht voor veteranen (32.414)
  • Diende in 2012 een initiatiefwetsvoorstel in over vernieuwing van de Wet openbaarheid van bestuur. Doel is het transparanter maken van overheden en semi-overheden, onder meer door informatie actiever ter beschikking te stellen. (33.328)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

7.

Miscellaneous

algemeen (3/5)
  • Bezocht in februari 2008 Pakistan om over de politieke situatie rond de parlementsverkiezingen en de veiligheidssituatie in de grensgebieden met Afghanistan te spreken
  • Nam voorjaar 2009 het initiatief tot ontvangst in de Tweede Kamer van de Dala Lama, de Tibetaanse geestelijke leider
  • Kwam in augustus 2011 in opspraak na publicaties in HP/De Tijd over mogelijke bevoordeling door haar bij een subsidieaanvraag in de tijd dat zij werkzaam was als diplomaat in Afghanistan. De subsidieaanvraag bij het Prins Clausfonds was van haar toenmalige minnaar en huidige partner. Het ministerie van Buitenlandse Zaken stelde een feitenonderzoek in, waaruit bleek dat zij bij de aanvrage integer had gehandeld. Wel had zij volgens de gedragscode van het ministerie haar relatie tot de subsidieaanvrager moeten melden.

Private life
  • Heeft een Nederlandse vader en een Japanse moeder
  • Haar moeder werkte als tolk, haar vader was hoogleraar strafrecht, strafprocesrecht en criminologie in Utrecht (1970-1980) en rechtssociologie (1980-1994). Hij was tevens gastdocent Japanse en Koreaanse studies.

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

8.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

9.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.