Montesquieu Institute: from science to society

T.M.Ch. (Ton) Elias

foto T.M.Ch. (Ton) Elias
vergrootglas
bron: Fotobureau Dijkstra
Source: Parlement.com.

Opvallend VVD-Tweede Kamerlid in de periode 2008-2017, dat zich met onderwijs, mediabeleid, economische zaken en verkeer bezighield. Zoon van een bekende onderwijsjournalist en zelf parlementair journalist, voorlichter en later eigenaar van een communicatiebureau. Sinds 2012 was hij fractiesecretaris en tevens lid van het Presidium. Hij leidde het onderzoek naar (mislukte) ict-projecten bij de overheid en was lid van de enquêtecommissie Fyra. Had soms de naam een 'botterik' te zijn, maar stond ook te boek als onafhankelijk, collegiaal, gedegen en recht door zee. Trachtte in 2012 en 2016 tevergeefs Tweede Kamervoorzitter te worden.

VVD
in de periode 2008-2017: lid Tweede Kamer

1.

First names

Ton Maarten Christofoor (Ton)

2.

Personal data

Place and date of birth
's-Gravenhage, 14 March 1955

3.

Party/Movement

Party/Parties
  • PvdA (Partij van de Arbeid) (enige jaren)
  • VVD (Volkspartij voor Vrijheid en Democratie), from 1995

4.

Main functions and occupations

  • directeur Elias Advies B.V., until January 2015
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 18 December 2008 until 23 March 2017
  • wijnimporteur (Orsenna wijnen), from 2017

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Party political functions

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Other positions

Current (2/3)
  • voorzitter Raad van Commissarissen verslavingszorginstelling Rodersana, from 2017
  • commentator en dagvoorzitter, from 2017

Previous (2/4)
  • lid Platform ambachtseconomie, from December 2009 until 2010
  • columnist "NRC Handelsblad", from November 2010 until July 2011

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.


Derived functions (2/9)
  • ondervoorzitter vaste commissie voor Veiligheid en Justitie (Tweede Kamer der Staten-Generaal), from 4 November 2015 until March 2016
  • eerste ondervoorzitter Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 14 January 2016 until 28 March 2017

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activities

as Member of the Parliament
  • In de periode 2008-2010 was hij woordvoerder economische zaken en vermindering administratieve lastendruk, daarna hield hij zich bezig met onderwijsbeleid, verkeer en luchtvaart en was hij woordvoerder mediabeleid

9.

Miscellaneous

algemeen
  • Leidde vanaf 2003 het consortium dat de campagne "Europa. Best Belangrijk" verzorgde, die de betrokkenheid van de Nederlandse burgers bij Europa moest vergroten.
  • Wilde zich in 2012 kandidaat stellen voor het Tweede Kamervoorzitterschap, maar zijn fractie gaf met een klein verschil (21 tegen 18 stemmen) de voorkeur aan Anouchka van Miltenburg
  • Werd in januari 2016 bij de verkiezing van de Tweede Kamervoorzitter in de vierde stemmingsronde met 83 tegen 51 stemmen verslagen door Khadija Arib (PvdA)

Private life (3/4)
  • Produceerde onder meer "De Vierde Kamer" (voor RTL-4), "Elias aan de Amstel" (politiek interviewprogramma van AT5) en "De Openbare Les" (AT5)
  • Adviseerde tientallen politici, bestuurders en leden van Raden van Bestuur op het gebied van in- en externe communicatie en persinterventie-strategie
  • Zijn vader was journalist bij dagblad "De Tijd" en "NRC Handelsblad". Hij was een bekend onderwijsjournalist, de eerste op dit specialisme in Nederland.

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.