Montesquieu Institute: from science to society

J.A.W.J. (John) Leerdam MFA

foto J.A.W.J. (John) Leerdam MFA
vergrootglas
Source: Parlement.com.

Extrovert en charmant PvdA-Tweede Kamerlid met stevige wortels in 'de West'. Was voor hij Kamerlid werd directeur en artistiek leider van een Amsterdams toneelgezelschap en regisseerde geregeld toneelproducties over politiek-historische thema's. Als Kamerlid onder meer voorzitter van de vaste commissie voor Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties en woordvoerder Antilliaanse zaken, cultuur en onderwijs. Toonde daarbij altijd een grote betrokkenheid. Een korte terugkeer in de Kamer in 2012 verliep weinig gelukkig voor hem.

PvdA
in de periode 2003-2012: lid Tweede Kamer

1.

First names

John Arnold Walther Julius (John)

2.

Personal data

Place and date of birth
Willemstad (Curaçao), 23 July 1961

3.

Party/Movement

Party/Parties
PvdA (Partij van de Arbeid)

4.

Main functions and occupations

  • directeur en artistiek leider "Cosmic Theater" Amsterdam, from 1999 until January 2003
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 30 January 2003 until 17 June 2010
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 29 February 2012 until 5 April 2012
  • partner "We are Bushwick Consultancy", from November 2017

temporary replacement MP
  • Verving op grond van artikel X10 van de Kieswet van 29 februari tot 5 april 2012 Sharon Dijksma als Tweede Kamerlid

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Other positions

Current (2/7)
  • proectleider Black Achievement Month/NiNsee, from August 2016
  • voorzitter Stichting OCaN (Overlegorgaan Caribische Nederlanders), from 1 January 2017

Previous (2/32)
  • voorzitter raadgevend orgaan Nationaal Instituut Nederlands Slavernijverleden en Erfenis
  • projectconsultant project "The decade of people of African descent", ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid, from August 2016 until November 2017

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.


Derived functions (2/3)
  • ondervoorzitter vaste commissie voor Nederlands-Antilliaanse en Arubaanse zaken (Tweede Kamer der Staten-Generaal), from 3 November 2004 until 17 June 2010
  • voorzitter vaste commissie voor Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties (Tweede Kamer der Staten-Generaal), from 10 April 2007 until 17 June 2010

Honorary positions (2/5)
  • lid Comité van Aanbeveling Stichting Eenheid is Kracht
  • lid Comité van Aanbeveling Stichting "Jazz in de Nes" te Amsterdam

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activities

as Member of the Parliament
  • Bracht in 2005 samen met zijn fractiegenote Jet Bussemaker de notitie "De kracht van kunst" uit. Daarin wordt gepleit voor een actieve cultuurpolitiek en een debat over de maatschappelijke betekenis van kunst en cultuur.

8.

Miscellaneous

algemeen
  • Regiseerde in 2005 ter gelegenheid van 30 jaar onafhankelijkheid van Suriname het toneelstuk "De tranen van Den Uyl" en in 2009 het toneelstuk "Hoe zullen ze mij onthouden" over prins Claus
  • Nam in 2012 ontslag als (tijdelijk) Tweede Kamerlid, nadat hij in het radioprogramma GIEL van 3FM serieus was ingegaan op een bericht over de vrijlating van een niet-bestaande terrorist en daarbij onder meer refereerde aan een (niet gehouden) disucssie in de fractie. Gaf op 4 april 2012 de volgende verklaring uit: Naar aanleiding van mijn interview in het radioprogramma GIEL heb ik besloten mijn tijdelijk lidmaatschap van de Tweede Kamer per direct neer te leggen. In dit interview heb ik mij laten verleiden tot uitspraken die niet alleen mijn geloofwaardigheid hebben geschaad, maar daarmee ook die van de Kamer als geheel en van mijn partij.

Private life
  • Ging in 1982 voor studie naar Nederland en daarna naar de Verenigde Staten
  • Zijn vader is Surinamer. Zijn moeder kwam van Saint Kitts.
 

9.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.