Montesquieu Institute: from science to society

Mr. L.W.S.A.L.B. (Lousewies) van der Laan

foto Mr. L.W.S.A.L.B. (Lousewies) van der Laan
vergrootglas
Source: Parlement.com.

Spraakmakende en welbespraakte politica van D66, die na lid van het Europees Parlement te zijn geweest een niet onopgemerkte Tweede Kamerperiode doormaakte. Groeide op in het buitenland en was al tijdens haar studie sterk internationaal georiënteerd. Werkte bij de Europese Commissie en was medewerker van Eurocommissaris Van den Broek. Zowel in het Europees Parlement als in de Kamer zette zij zich in voor burgerlijke vrijheden, privacy en de rechten van homo's. Tevens was zij voorzitter van de themacommissie technologiebeleid. Volgde begin 2006 Dittrich op als fractievoorzitter van D66, maar verloor later de strijd om het leiderschap van Pechtold. Zag toen af van een nieuwe termijn als Kamerlid.

D66
in de periode 1999-2006: lid Tweede Kamer, fractievoorzitter TK, lid Europees Parlement

1.

First names

Louse Wies Sija Anne Lilly Berthe (Lousewies)

2.

Personal data

Place and date of birth
Rotterdam, 18 February 1966

3.

Party/Movement

Party/Parties
D66 (Democraten 66)

4.

Main functions and occupations

  • lid Europees Parlement, from 20 July 1999 until 30 January 2003
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 30 January 2003 until 30 November 2006
  • fractievoorzitter D66 Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 3 February 2006 until 23 November 2006
  • chef Kabinet van de president van het Internationaal Strafhof te 's-Gravenhage, from January 2009 until April 2011
  • fellow Salzburg Global Seminar, from June 2010 until January 2014

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Party political functions

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Other positions

Previous (2/16)
  • lid internationale bestuursraad ICANN, from October 2015 until October 2018
  • lid Raad van Commissarissen Rabobank, regio Den Haag, from April 2018 until 2020

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.


Derived functions
  • voorzitter themacommissie Technologiebeleid (Tweede Kamer der Staten-Generaal), from 30 September 2004 until 30 November 2006
  • ondervoorzitter vaste commissie voor Europese Zaken (Tweede Kamer der Staten-Generaal), from 3 November 2005 until 30 November 2006

Honorary positions
  • lid Comité van Aanbeveling Expreszo (homo-jongerenblad), around April 2006
  • lid Comité van Aanbeveling Nederlandse Hartstichting, around April 2006

7.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activities

as Member of the Parliament
  • Hield zich als Tweede Kamerlid onder meer bezig met justitie, mensenrechten, JBZ-aangelegenheden, en emancipatiebeleid (inclusief homobeleid)

Activities on European affairs (2/4)
  • Diende in januari 2001 een verslag in over het gevolg dat de Europese Commissie gaf ten aanzien van de EP-aanbevelingen over de kwijting van de EU-begroting 1997 (initiatief-procedure).
  • Diende in april 2001 een verslag in over de kwijting aan enkele EU-agentschappen; en het verlening van kwijting voor de uitvoering van de begroting van de Europese Unie (kwijtingsprocedure).

U ziet een selectie van activiteiten. In de uitgebreide versie is het gehele overzicht van activiteiten in te zien.

9.

Miscellaneous

algemeen (3/4)
  • Was medeoprichter van de 'Campaign for Parlementary Reform'
  • Was van maart tot mei 2004 afwezig vanwege zwangerschaps- en bevallingsverlof
  • Werd op 24 juni 2006 op het D66-congres bij de verkiezing van een nieuwe lijsttrekker verslagen door Alexander Pechtold. Zij kreeg 1752 stemmen, Pechtold 2009.

Private life
  • Haar vader was diplomaat. Zij groeide op in de Verenigde Staten, Duitsland en België en kwam pas op haar achttiende in Nederland
  • Haar echtgenoot was voorzitter van de Jonge Democraten (1995-1996). Hij is wiskundige en is werkzaam bij de Nederlandse Mededingingsautoriteit.
  • Vegetariër

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.