Montesquieu Institute: from science to society

Prof.Dr. J.J. (Jan Jacob) van Dijk

foto Prof.Dr. J.J. (Jan Jacob) van Dijk
vergrootglas
Source: Parlement.com.

Uit de christelijke vakbond afkomstige erudiete politicus, die bijna acht jaar Tweede Kamerlid voor het CDA was. Begon zijn loopbaan als onderzoeker bij het CNV en was vanaf 2005 naast Kamerlid bijzonder hoogleraar christelijk-sociaal denken aan de VU in Amsterdam. Was woordvoerder onderwijs, met name over hoger onderwijs, onderwijsvrijheid en de positie van leraren, en hield zich daarnaast bezig met Europese samenwerking. Zo zat hij de commissie uit beide Kamers voor die Europese voorstellen op het subsidiariteitsbeginsel toetste. Na zijn Kamerlidmaatschap zeven jaar gedeputeerde van Gelderland. Sinds 2018 is hij bestuursvoorzitter van een koepel van christelijke onderwijsinstellingen.

CDA
in de periode 2002-2010: lid Tweede Kamer

1.

First names

Jan Jacob (Jan Jacob)

2.

Personal data

Place and date of birth
Buitenpost (gem. Achtkarspelen, Frl.), 5 September 1964

3.

Party/Movement

Party/Parties
CDA (Christen-Democratisch Appèl), from 1988

4.

Main functions and occupations

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 26 July 2002 until 30 January 2003
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 3 June 2003 until 17 June 2010
  • lid Gedeputeerde Staten (belast met vitaal platteland, energietransitie en breedband) van Gelderland, from 13 April 2011 until 1 June 2018
  • voorzitter COG (College van Bestuur van de Christelijke Onderwijs Groep), from 1 June 2018

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Party political functions

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Other positions

Current (2/3)
  • voorzitter Bestuurlijke Regiegroep 'Wind op land' (in het kader van Klimaatakkoord)
  • lid Adviescollege Stikstofproblematiek, from 1 February 2020

Previous (2/19)
  • informateur collegevorming gemeente Winterswijk, March 2018
  • coformateur collegevorming provincie Utrecht, from April 2019 until May 2019

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.


Derived functions (2/3)
  • voorzitter tijdelijke commissie subsidiariteitstoets (Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal), from March 2006 until September 2009
  • voorzitter tijdelijke commissie subsidiariteitstoets (Tweede Kamer der Staten-Generaal), from 16 October 2009 until 17 October 2010

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activities

as Member of the Parliament (2/3)
  • Bracht in 2008 de initiatiefnota 'Oog voor de toekomstige toegankelijkheid - over kleine scholen' uit (31.526)
  • Diende in 2009 een initiatiefwetsvoorstel in over aanscherping van het toezicht bij nieuw bekostigde scholen (32.007)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Miscellaneous

Private life
  • Zijn vader was fractievoorzitter van het CDA in de gemeenteraad van Rheden (1986-2002)
  • Een oom van hem (J. van Dijk) was wethouder van Oldekerk en gedeputeerde van Groningen (1987-1999)
  • Zijn echtgenote is personeelsconsulente

10.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.