Montesquieu Institute: from science to society

M. (Mat) Herben

foto M. (Mat) Herben
vergrootglas
Source: Parlement.com.

Vriendelijke, relativerende LPF-voorman, die - feitelijk noodgedwongen - vier jaar een vooraanstaande politieke rol speelde. Als voorlichter van Pim Fortuyn trad hij, na diens geweldadige dood, onverwacht als aanvoerder van de LPF naar voren. Hij werd fractievoorzitter en onderhandelaar bij de formatie. Kreeg toen zowel waardering voor zijn bezadigde rol als kritiek, omdat hij volgens partijleden te mild was. Trok zich daarom al na enige maanden terug. Kort voor de kabinetscrisis van 2002 keerde hij terug als fractievoorzitter en in 2003 was hij lijsttrekker. Ook dat leiderschap werd voortijdig beëindigd, maar in 2006 werd hij opnieuw fractievoorzitter. Als oud-voorlichter van defensie had dat onderwerp zijn bijzondere belangstelling en hij zette zich onder meer in voor veteranen. Is sinds 2018 gemeenteraadslid in Montfoort.

LPF
in de periode 2002-2006: lid Tweede Kamer, fractievoorzitter TK

1.

First name

Mathieu (Mat)

2.

Personal data

Place and date of birth
's-Gravenhage, 15 July 1952

3.

Party/Movement

Party/Parties
  • Leefbaar Linschoten (plaatselijke lijst; volgens groslijst LN, januari 2002)
  • Leefbaar Nederland
  • LPF (Lijst Pim Fortuyn), until 24 August 2004
  • LPF (Lijst Pim Fortuyn), from 4 October 2004
  • VVD, from 2008 until 2017
  • Lokaal Montfoort (plaatselijke partij)

4.

Main functions and occupations

  • fractievoorzitter LPF Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 16 May 2002 until 28 August 2002
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 23 May 2002 until 30 November 2006
  • fractievoorzitter LPF Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 16 October 2002 until 5 October 2004
  • fractievoorzitter LPF Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 17 August 2006 until 30 November 2006
  • senior adviseur NIDV (Stichting Nederlandse Industrie voor Defensie en Veiligheid), from September 2007 (branchevereniging defensiebedrijven)
  • lid gemeenteraad van Montfoort (Utr.), from 29 March 2018

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Party political functions

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Other positions

Current
  • adviseur Veteranen Platform, from 2011

Previous (2/5)
  • lid bestuur Nederlands Veteraneninstituut, from December 2007 until January 2011
  • politiek commentator "Ochtendspits", tv-zender Wakker Nederland, from September 2010 until September 2011

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.


Derived functions
  • ondervoorzitter vaste commissie voor Defensie (Tweede Kamer der Staten-Generaal), from 3 October 2002 until 30 November 2006
  • lid parlementaire werkgroep 'Parlementair onderzoek NATO Response Force (NRF)' over het inlichtingenrecht van de Tweede Kamer bij de inzet van de krijgsmacht, from June 2005 until June 2006

7.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activities

as Member of the Parliament
  • Maakte zich sterk voor rehabilitatie van Dutchbat III, de Nederlandse militairen die in Srebrenica waren gelegerd. Dit resulteerde in het toekennen van een draaginsigne in 2006.
  • Diende in 2006 samen met Kees van der Staaij (SGP) een initiatiefwetsvoorstel in over goedkeuring van verdragen betreffende de Europese Unie met een gekwalificeerde meerderheid. Trad in 2009 tijdens de behandeling van dit wetsvoorstel in de Tweede Kamer op als adviseur van Van der Staaij. (30.874)

9.

Miscellaneous

algemeen (3/4)
  • Zette zich in 2002 in voor twee Nederlandse vliegtuigspotters, die in Griekenland werden beschuldigd van spionage
  • Zette zich in 2005 samen met Frans Timmermans (PvdA) en Hans van Baalen (VVD) in voor erkenning en onderscheiding voor de Poolse bevrijders van ons land in de Tweede Wereldoorlog
  • Op 16 augustus 2006 koos de fractie hem als opvolger van Gerard van As tot fractievoorzitter. In een ledenraadpleging waaraan 340 leden deelnamen over de gewenste politiek leider kreeg hij 140 stemmen, tegen Eerdmans 65 en Van As 38. Naar aanleiding van deze ledenraadpleging (en de uitkomst daarvan) verliet Van As de partij.

Private life
Zijn ouders kwamen in 1983 in de DDR bij een auto-ongeluk om het leven. Ook hun 11-jarige kleinzoon verongelukte toen. Zijn moeder was van Poolse afkomst.

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Hofvijver bijdragen

12.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.