Montesquieu Institute: from science to society

Mr. S. (Sybrand) van Haersma Buma

foto Mr. S. (Sybrand) van Haersma Buma
vergrootglas
bron: Tweede Kamer
Source: Parlement.com.

Sybrand van Haersma Buma (1965) was van 12 oktober 2010 tot 21 mei 2019 fractievoorzitter van het CDA in de Tweede Kamer. Hij was Tweede Kamerlid van 23 mei 2002 tot 29 mei 2019. Bij de verkiezingen in van 2012 en 2017 was hij lijsttrekker van het CDA. De heer Buma was beleidsmedewerker justitie en plaatsvervangend ambtelijk secretaris van de CDA-Tweede Kamerfractie. In de Tweede Kamer hield hij zich tot hij fractievoorzitter werd vooral bezig met justitie (veiligheidsbeleid). Hij was fractiesecretaris en had zitting in het Presidium van de Kamer.

CDA
in de periode 2002-2019: lid Tweede Kamer, fractievoorzitter TK, politiek leider

1.

First name

Sybrand (Sybrand)

2.

Personal data

Place and date of birth
Workum (Frl.), 30 July 1965

3.

Party/Movement

Party/Parties
CDA (Christen-Democratisch Appèl)

4.

Main functions and occupations

  • beleidsmedewerker justitie, tevens plaatsvervangend ambtelijk secretaris, CDA-fractie Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 1994 until May 2002
  • lid gemeenteraad van Leidschendam/Voorburg, from 2 January 2002 until 1 June 2002
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 23 May 2002 until 29 May 2019
  • fractievoorzitter CDA Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 12 October 2010 until 21 May 2019

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Party political functions

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Other positions

Current (2/3)
  • lid bestuur familiestichting "Buma"
  • lid bestuur Stichting Parlementaire Geschiedenis, Radboud Universiteit Nijmegen

Previous (2/7)
  • voorzitter Prins Bernhard Cultuurfonds, Den Haag
  • lid bestuur Prins Bernhard Cultuurfonds, Zuid-Holland

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.


Derived functions
lid Presidium (Tweede Kamer der Staten-Generaal), from 12 March 2007 until 11 November 2010

Honorary positions
  • lid Comité van Aanbeveling restauratie Grote of Sint Gertrudiskerk te Workum, until June 2013
  • lid Comité van Aanbeveling Vriendschapsjaar Nederland-Rusland 2013

7.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activities

as Member of the Parliament (2/4)
  • Diende in 2006 samen met Frans Weekers (VVD) een initiatiefwetsvoorstel in over invoering van hoofdelijke aansprakelijkheid bij de ontneming van wederrechtelijk verkregen voordeel. Dit voorstel werd in 2010 ingetrokken. (30.841)
  • Was in 2006 woordvoerder van zijn fractie bij het debat over het rapport inzake de brand in het cellencomplex Schiphol-Oost

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Miscellaneous

algemeen
  • Kreeg in mei 2012 bij de lijsttrekkersverkiezing door de CDA-leden 51,4 van de stemmen, waardoor hij in de eerste ronde werd gekozen. Voornaamste tegenkandidaten waren Mona Keijzer (26,4 procent) en Marcel Wintels (9,5 procent).

Private life
  • Voltooide in 1986 de Elfstedentocht
  • Zijn vader was burgemeester van Workum (1962-1970) en Sneek (1970-1993)
  • Zijn grootvader was burgemeester van Stavoren (1930-1938) en van Wymbritseradeel (1938-1941). Hij stierf in 1942 in Neuengamme.

10.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.