Montesquieu Institute: from science to society

Mr. F.M.A. (Frans) Schokking

foto Mr. F.M.A. (Frans) Schokking
vergrootglas
bron: Gemeentearchief Den Haag
Source: Parlement.com.

Burgemeester van Den Haag, die vanwege een affaire tijdens de bezetting in 1956 aftrad. Was een zoon van de CHU-voorman J. Schokking en werd na een ambtelijke loopbaan in 1938 burgemeester van 's-Gravenzande. Na zijn gedwongen vertrek in 1942 benoemd tot waarnemend burgemeester van Hazerswoude. Bood in die functie onvoldoende bescherming aan het Joodse onderduikersgezin Pinto, waardoor dat werd gedeporteerd. Als reden gaf hij op dat hij een provocatie van de Duitsers vermoedde. Toonde zich overigens tijdens de bezetting een goede vaderlander en keerde na de oorlog terug als burgemeester, eerst van Alphen aan den Rijn en in 1949 van Den Haag. Werd als burgemeester ondanks zijn regenteske instelling gewaardeerd als bekwaam en beminnelijk bestuurder. De door het Haagsch Dagblad in 1955 opgerakelde affaire-Pinto leidde, ondanks een ontlastend onderzoek, tot zijn ontslagname in 1956.

in de periode 1949-1956: burgemeester van 's-Gravenhage

1.

First names

François Marie Anne (Frans)

2.

Personal data

Place and date of birth
Dordrecht, 5 May 1908

Place and date of death
's-Gravenhage, 1 August 1990

3.

Party/Movement

Party/Parties
CHU (Christelijk Historische Unie)

4.

Main functions and occupations

  • burgemeester van 's-Gravenhage, from 1 November 1949 until 1 August 1956
  • dijkgraaf Hoogheemraadschap Rijnland, from 16 September 1957 until 1 January 1974

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

6.

Miscellaneous

algemeen (3/4)
  • Schokking herbergde zelf tijdens de oorlog verschillende onderduikers
  • Het optreden van Schokking ten aanzien van de familie Pinto werd na de oorlog door drie zuiveringscommissies niet veroordeeld.
  • In 1955 werd de affaire-Pinto door het Haagsch Dagblad opnieuw opgerakeld. Na een onderzoek door een commissie-Donner en een Tweede Kamerdebat werd geoordeeld dat Schokking kon aanblijven. Schokking nam in juli 1956 echter vrijwillig ontslag, wat hem bij K.B. van 24 juli 1956, nr. 71 eervol werd verleend.

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

7.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

8.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.