Montesquieu Institute: from science to society

J.L.A. (Johanna) Boogerd-Quaak

foto J.L.A. (Johanna) Boogerd-Quaak
vergrootglas
bron: Europees Parlement
Source: Parlement.com.

Johanna Boogerd-Quaak (1944) was a member of the European Parliament from 5 February 2003 to 20 July 2004 and from 19 July 1994 to 20 July 1999 as an independent member, and was aligned with the Alliance of Liberals and Democrats for Europe. She took seat in Parliament on behalf of the Netherlands.

Contents

1.

Personal data

Name and surname

Johanna Boogerd-Quaak

Date of birth

1 March 1944 (Axel)

Country

Netherlands

2.

Political affiliation

European political group

Alliance of Liberals and Democrats for Europe