Montesquieu Institute: from science to society

Mr. H. (Hedzer) Rijpstra

foto Mr. H. (Hedzer) Rijpstra
vergrootglas
bron: Rijksarchief Leeuwarden
Source: Parlement.com.

Burgemeesterszoon die zelf ook burgemeester werd en een mooie carrière afsloot als Commissaris van de Koningin van Friesland. Gepokt en gemazeld in het collegiaal bestuur als hij was, schafte hij de troon waarop zijn voorgangers hadden gezeteld af en bemoeide hij zich met alle beleidsterreinen. Was de laatste CdK die bij burgemeestersvacatures consequent de echtgenotes van de sollicitanten betrok in zijn beoordeling. Dynamische persoonlijkheid die het openbaar bestuur bedreef als een spel. In Friesland geacht als goed voorzitter en vriendelijke bestuurder met een natuurlijk gezag. Werd eenmaal (in 1967) genoemd als CHU-minister voor Binnenlandse Zaken.

in de periode 1970-1982: Commissaris van de Koning(in)

1.

First name

Hedzer (Hedzer)

2.

Personal data

Place and date of birth
Zelhem (Gld.), 11 May 1919

Place and date of death
Oegstgeest, 7 April 2011

3.

Party/Movement

Party/Parties
CHU (Christelijk-Historische Unie)

4.

Main functions and occupations

  • burgemeester van Almelo, from 16 April 1966 until 16 June 1970
  • Commissaris van de Koningin in Friesland, from 16 June 1970 until 16 June 1982 (benoemd bij K.B. van 28 februari 1970)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Party political functions

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Other positions

  • lid Raad van Commisarissen N.V. Nederlandse Waterschapsbank
  • voorzitter Jachtraad, from November 1981 until September 1986

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Miscellaneous

algemeen
  • Werd in 1967 tijdens de formatie-Biesheuvel genoemd als nieuwe minister van Binnenlandse Zaken

Private life
  • Zijn echtgenote was schooltandarts
  • Zijn vader was gemeentesecretaris, later burgemeester van Zelhem. Hij was van Friese afkomst. Zijn vader stierf op 9 december 1944 in het Duitse concentratiekamp Neuengamme.
  • Zijn schoonvader was predikant

Non-acceptance of political functions
  • lid Provinciale Staten van Zeeland, July 1966

9.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.