Montesquieu Institute: from science to society

Z.M. koning Willem-Alexander , koning der Nederlanden, prins van Oranje-Nassau

foto Z.M. koning Willem-Alexander , koning der Nederlanden, prins van Oranje-Nassau
vergrootglas
bron: rijksoverheid.nl
Source: Parlement.com.

Koning Willem-Alexander bekleedt sinds 30 april 2013 het koningschap. Hij werd in 1967 geboren als oudste zoon van prinses Beatrix en prins Claus. Hij volgde onder meer een opleiding aan het Atlantic College in Wales en bij de Nederlandse Marine en studeerde geschiedenis in Leiden. De koning was bestuurslid van het Internationaal Olympisch Comité en was actief op het gebied van internationaal watermanagement. Sinds 2002 is hij gehuwd met de in Argentinië geboren Máxima Zorreguieta. De koning heeft drie dochters, van wie prinses Catharina-Amalia (de Prinses van Oranje) de vermoedelijke troonopvolgster is. Hij staat bekend als sportief, spontaan en open en ziet samenbinden, vertegenwoordigen en aanmoedigen als belangrijkste taken.

in de periode 1985-heden: lid Raad van State (van rechtswege), staatshoofd

1.

Personal data

Changes in name or title
Z.K.H. prins Willem Alexander Claus George Ferdinand, prins der Nederlanden, prins van Oranje-Nassau, jonkheer van Amsberg (Willem-Alexander, Alexander), from 27 April 1967 until 30 April 2013

Place and date of birth
Utrecht, 27 April 1967

2.

Main functions and occupations

  • lid Raad van State van rechtswege, from 27 April 1985 until 30 April 2013 (werd op 3 juli 1985 als lid geïnstalleerd)
  • koning der Nederlanden, from 30 April 2013 (werd die dag tevens ingehuldigd)

Military rank (officer) (2/5)
  • luitenant-kolonel, December 1997
  • kolonel, December 2001

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

3.

Other positions

Current (2/5)
  • Grootmeester (Huis-)orde van de Gouden Leeuw van Nassau (samen met de Groothertog van Luxemburg), from 30 April 2013
  • voorzitter Raad van State, from 30 April 2013

Previous (2/14)
  • lid Raad van Advies ECP NL, from December 2004 until 30 April 2013
  • lid Raad van Commissarissen "De Nederlandsche Bank", until 30 April 2013

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.


Honorary positions (2/15)
  • beschermheer Comité Nederlandse Veteranendag, from January 2005
  • beschermheer Dag van de Duitse taal 2012

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

4.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

5.

Miscellaneous

algemeen (3/47)
  • Bezocht in september 2017, in gezelschap van minister Plasterk, de door een orkaan getroffen eilanden Sint Maarten, Saba en Sint Eustatius
  • Beëdigde op 26 oktober 2017 de nieuwe bewindspersonen van het derde kabinet-Rutte
  • Bracht in 2018 staatsbezoeken aan Luxemburg, aan Letland, Estland en Litouwen, aan het Verenigd Koninkrijk en aan de Republiek Ierland

Private life
  • Voltooide in 1986 de Elfstedentocht
  • Voltooide in 1992 de marathon van New York
  • Kocht in 2012 een villa in Kranidi (Griekenland)

Titles of nobility (3/43)
  • heer van Willemstad, from 30 April 2013
  • heer van Zevenbergen, from 30 April 2013
  • erf- en vrijheer van Ameland, from 30 April 2013

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

6.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

7.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.