Montesquieu Institute: from science to society

E. (Eimert) van Middelkoop

foto E. (Eimert) van Middelkoop
vergrootglas
Source: Parlement.com.

Gedegen en gerespecteerd lid van de Tweede Kamerfracties van GPV en ChristenUnie, die na vier jaar Eerste Kamerlidmaatschap minister van Defensie werd in het kabinet-Balkenende IV. Had het in die laatste functie veel moeilijker, onder andere vanwege de discussies rond de vredesmissie in Afghanistan. Zijn politieke loopbaan begon hij als medewerker van de Tweede Kamerfractie van het GPV, waarna hij in 1989 zelf Kamerlid werd. Hield zich met uiteenlopende onderwerpen bezig. Leidde in 1995-1996 het parlementaire onderzoek naar klimaatverandering. Daarnaast was hij nauw betrokken bij de parlementaire nasleep van het Srebrenicadrama en het vastleggen van betrokkenheid van de Tweede Kamer bij militaire missies. Na het uittreden van de PvdA-ministers was hij in 2010 acht maanden tevens minister voor Wonen, Wijken en Integratie.

ChristenUnie, GPV
in de periode 1989-2010: lid Tweede Kamer, fractievoorzitter TK, lid Eerste Kamer, minister

1.

First name

Eimert (Eimert)

2.

Personal data

Place and date of birth
Berkel en Rodenrijs, 14 February 1949

3.

Party/Movement

Party/Parties
  • GPV (Gereformeerd Politiek Verbond), from 1974 until 1 January 2004
  • ChristenUnie, from 22 January 2000

National political party
  • fractie-RPF/GPV, from 19 May 1998 until 13 March 2001
  • fractie-ChristenUnie, from 13 March 2001 until 23 May 2002

4.

Main functions and occupations

  • docent Gereformeerde Sociale Academie te Zwolle, from 1972 until 1973
  • fractiemedewerker GPV Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 1973 until 14 September 1989
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 14 September 1989 until 23 May 2002
  • fractievoorzitter GPV Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 14 February 2001 until 13 March 2001
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, from 10 June 2003 until 22 February 2007
  • minister van Defensie, from 22 February 2007 until 14 October 2010
  • minister zonder portefeuille, minister voor Wonen, Wijken en Integratie, from 23 February 2010 until 14 October 2010

5.

Party political functions

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Other positions

Previous (2/17)
  • vicevoorzitter Commissie van Advies, Nederlands Instituut voor Internationale Betrekkingen "Clingendael", from 2006 until February 2007
  • lid Raad van Toezicht Netherlands Institute for Multiparty Democracy, from 2006 until February 2007

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.


Derived functions
  • voorzitter tijdelijke commissie klimaatverandering (Tweede Kamer der Staten-Generaal), from 16 January 1996 until October 1996
  • voorzitter tijdelijke commissie aanvullende onderwerpen NIOD-rapport (Tweede Kamer der Staten-Generaal), from 18 April 2002 until 25 April 2002

Honorary positions
lid Comité van Aanbeveling Edmund Burke-Stichting, 2004

7.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activities

as Member of the Parliament (2/3)
  • Diende in 1995 samen met Alis Koekkoek (CDA) een initiatiefwetsvoorstel in inzake het opnemen van een bepaling over de Nederlandse taal in de Grondwet. Dit voorstel werd in 1997 door de Tweede Kamer verworpen. (24.431)
  • Een door hem in 1994 ingediende (en met algemene stemmen aangenomen) motie leidde in 2000 tot opneming in de Grondwet van een parlementair instemmingsrecht bij uitzending van Nederlandse militairen bij vredesoperaties (de artikel 100-procedure).

Dissenting voting behaviour (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.


Policy-making activities as minister (2/4)
  • Was in 2008 samen met minister Verhagen verantwoordelijk voor het besluit om Nederlandse marineschepen in te zetten bij een EU-operatie ('Atalanta') ter bestrijding van zeepiraterij voor de kust van Somalië
  • Diende in 2010 het wetsvoorstel Kaderwet veteranen in (32.538)

U ziet een selectie van activiteiten. In de uitgebreide versie is het gehele overzicht van activiteiten in te zien.

9.

Miscellaneous

algemeen
  • In 1984 en 1989 organiseerde het GPV een voorkeursactie voor hem bij de Europese Verkiezingen. Hij was toen tweede op de gezamenlijke lijst van SGP, RPF en GPV.
  • Moest in 2009 erkennen dat hij tijdens het vragenuurtje ten onrechte had ontkend tegenover journalisten van 'De Telegraaf' te hebben verklaard dat eind 2010 alle Nederlandse militairen Uruzgan zouden verlaten. Hij wist niet dat zijn voorlichter had verklaard dat het om een geautoriseerd interview ging. Na erkenning van de fout en excuses verwierp de Tweede Kamer een door de PVV ingediende motie van afkeuring.

Private life
Werd vrijgesteld van dienstplicht vanwege onmisbaarheid als medewerker van de GPV-Tweede Kamerfractie

Campaign trail
  • Was in 2002 nummer drie op de kandidatenlijst van de ChristenUnie, maar werd niet gekozen omdat nummer vier, Tineke Huizinga, via voorkeurstemmen de derde zetel innam.

10.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.