Montesquieu Institute: from science to society

P. (Paul) Rosenmöller

foto P. (Paul) Rosenmöller
vergrootglas
bron: Eerste Kamer der Staten Generaal
Source: Parlement.com.

Paul Rosenmöller (1956) is sinds 11 juni 2019 lid van de GroenLinks-Eerste Kamerfractie en tevens fractievoorzitter. Hij was tussen 1994 en 2002 politiek leider van zijn partij, na in 1989 Tweede Kamerlid te zijn geworden. Eerder was hij vakbondsbestuurder, onder meer in de Rotterdamse haven. Stapte voor de verkiezingen van 2003 vrij onverwacht uit de politiek en werd programmamaker bij de IKON. Vanaf november 2013 is hij voorzitter van de VO-raad. Had als Tweede Kamerlid veel belangstelling voor het wel en wee van de Antillen.

GroenLinks
in de periode 1989-heden: lid Tweede Kamer, fractievoorzitter TK, lid Eerste Kamer, fractievoorzitter EK

1.

First name

Paul (Paul)

2.

Personal data

Place and date of birth
Den Helder, 11 May 1956

3.

Party/Movement

Party/Parties
  • Vereniging GroenLinks, from 1989 until 24 November 1990
  • GroenLinks, from 24 November 1990

Equally disposed party
CPN (Communistische Partij Nederland) (omstreeks 1986)

4.

Main functions and occupations

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 14 September 1989 until 30 January 2003
  • fractievoorzitter GroenLinks, Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 4 May 1994 until 26 November 2002
  • programmamaker en presentator IKON (Interkerkelijke Omroep Nederland), from September 2003
  • voorzitter VO-raad, from 28 November 2013
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, from 11 June 2019
  • fractievoorzitter GroenLinks, Eerste Kamer der Staten-Generaal, from 11 June 2019

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Party political functions

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Other positions

Previous (2/14)
  • voorzitter Raad van Toezicht AFM (Autoriteit Financiële Markten), from 15 July 2015 until 24 May 2019
  • formateur collegevorming gemeente Rotterdam, from 19 April 2018 until 4 June 2018 (met Pieter Duisenberg)

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.


Derived functions (2/6)
  • voorzitter vaste commissie voor Nederlands-Antilliaanse en Arubaanse Zaken (Tweede Kamer der Staten-Generaal), from 22 September 1998 until 30 January 2003
  • voorziter vaste commissie voor Koninkrijksrelaties (Eerste Kamer der Staten-Generaal), from 18 June 2019

Honorary positions
lid Comité van aanbeveling Stichting Pension Maaszicht

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activities

as Member of the Parliament (2/16)
  • Diende in 2001 samen met Ab Harrewijn een intitiatiefwetsvoorstel in over openbaarheid van topinkomens. Dit wetsvoorstel werd in 2006 aanvaard. (28.163)
  • Interpelleerde op 25 september 2002 minister-president Balkenende en minister De Hoop Scheffer over de inzet van VN-instrumenten ten aanzien van Israël en Irak (28.618)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Miscellaneous

algemeen
  • Trad op als onderhandelaar en actievoerder in de Rotterdamse haven
  • Was eind jaren zeventig lid van de marxistisch-leninistische groep "De Rode Morgen"
  • Bedankte in 1992 voor het lijsttrekkerschap van Groen Links, omdat hij vreesde dat dat ten koste zou gaan van zijn gezinsleven. In 1993 was hij echter wel samen met Leoni Sipkes kandidaat voor het lijsttrekkerschap, maar zij werden in een partijreferendum verslagen door het duo Brouwer/Rabbae.

Anecdotes and citations
  • Tijdens een lijsttrekkersdebat bij de Erasmusuniversiteit op 21 maart 2002 zei hij tegen Pim Fortuyn: "Als je op je zwakke punten wordt aangevallen, geef je geen antwoord en in plaats daarvan ga je theater maken." De als debatvaardig bekendstaande Fortuyn was daardoor duidelijk van zijn stuk gebracht.

10.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.