Montesquieu Institute: from science to society

Mr.Drs. G.J. (Gerrit Jan) Wolffensperger

foto Mr.Drs. G.J. (Gerrit Jan) Wolffensperger
vergrootglas
bron: Fotobureau Dijkstra
Source: Parlement.com.

Amsterdamse D66-politicus die na onder meer fotograaf, journalist en docent te zijn geweest, wethouder van Amsterdam werd. Stapte in 1986 over naar de Tweede Kamer en werd daar een gerespecteerd, spreekvaardig lid, onder meer op justitiegebied. Volgde Van Mierlo op als fractievoorzitter toen die lid werd van het paarse kabinet. Had in die functie soms de moeilijke taak kritisch te zijn over het beleid van enkele D66-bewindslieden en tegelijkertijd het kabinetsbeleid te steunen. Verliet nog voor het einde van de kabinetsperiode de Haagse politiek om omroepbestuurder te worden. Zoon van de vermoorde verzetsstrijder Gerrit Jan van der Veen.

D66
in de periode 1986-1997: lid Tweede Kamer, fractievoorzitter TK

1.

First names

Gerrit Jan (Gerrit Jan)

2.

Personal data

Place and date of birth
Amsterdam, 9 August 1944

3.

Party/Movement

Party/Parties
  • D'66 (Democraten 1966), from January 1968 until 15 June 1985 (partijnaam gewijzigd)
  • D66 (Democraten 66)

4.

Main functions and occupations

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 3 June 1986 until 3 December 1997
  • fractievoorzitter D66 Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 25 August 1994 until 21 November 1997
  • voorzitter Raad van Bestuur NOS (Nederlandse Omroep Stichting) (later 'de Publieke Omroep'), from 1 February 1998 until 1 February 2003
  • lid Raad voor de Journalistiek, from 2003 until 2011

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Party political functions

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Other positions

Current
  • voorzitter Pictoright (auteursrecht van virtuele makers, fotografen, beeldend kunstenaars), from 1 January 2008

Previous (2/35)
  • informateur collegeonderhandelingen in Amsterdam, from 22 March 2010 (naast Eberhard van der Laan)
  • voorzitter bestuur Uitgeverij Bas Lubberhuizen B.V.

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.


Derived functions
ondervoorzitter vaste commissie voor Justitie (Tweede Kamer der Staten-Generaal), from 18 September 1986 until October 1994

7.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activities

as Member of the Parliament
  • Voor hij fractievoorzitter werd, was hij woordvoerder justitie, verkeer en waterstaat en media van de D66-Tweede Kamerfractie. Was in 1988 woordvoerder bij de behandeling van het rapport van de enquĂȘtecommissie bouwsubsidies.
  • Interpelleerde op 4 juni 1991 minister-president Lubbers en minister Van den Broek over hun standpunten inzake een eventueel Nederlands militair ingrijpen in Suriname

9.

Miscellaneous

algemeen
  • Maakte tussen 1986 en 1994 deel uit van het Des-Indesberaad, waarin politici van VVD, PvdA en D66 mogelijke samenwerking verkenden
  • Trad in 1985 bij de behandeling van het initiatiefwetsvoorstel-Nijpels woningsplitsing op als adviseur van de initiatiefnemer. Als wethouder van Amsterdam was hij pleitbezorger geweest van dit voorstel.

Private life
  • Won als Kamerlid een wedstrijd in welsprekendheid, 1989
  • Zoon van de gefusilleerde verzetsstrijder Gerrit Jan van der Veen. Werd opgevoed door zijn moeder Gustave Rubsaam, die in 1953 in het huwelijk trad met de anesthesist dr. Willem Wolffensperger

10.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.