Montesquieu Institute: from science to society

W.A. (Wim) Mateman

foto W.A. (Wim) Mateman
vergrootglas
bron: Fotobureau Dijkstra
Source: Parlement.com.

Opvallend CDA-Tweede Kamerlid van CHU-huize. Voormalige leraar en wethouder, aan wiens tongval te horen was dat hij uit de Achterhoek kwam. Pijproker, die tot de conservatieve vleugel van het CDA behoorde. Hield zich bezig met handelspolitiek en binnenlands bestuur. Haalde af en toe de pers door emotionele uithalen of boude uitspraken. Zo omschreef hij de leiders van China eens als 'bejaarde spleetogen'. Veroordeelde de sluiting van de Fokkerfabrieken als een daad tegen ''het Oranjegevoel". Werd na zijn Kamerlidmaatschap actief in de gemeentepolitiek van Rijswijk (ZH) als wethouder en fractievoorzitter.

CDA
in de periode 1979-1998: lid Tweede Kamer

1.

First names

Willem Antoon (Wim)

2.

Personal data

Place and date of birth
Aalten, 7 May 1945

Place and date of death
Rijswijk (Z.H.), 8 June 2019

3.

Party/Movement

Party/Parties
  • CHU (Christelijk-Historische Unie), until 11 October 1980
  • CDA (Christen-Democratisch Appèl), from 11 October 1980

4.

Main functions and occupations

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 28 August 1979 until 19 May 1998
  • lid gemeenteraad van Rijswijk, from 11 March 2010 until 25 May 2010
  • lid gemeenteraad van Rijswijk, from 27 March 2014 until 29 March 2018

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Party political functions

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Other positions

  • lid en voorzitter Nederlandse delegatie Noord-Atlantische Assemblée, from June 1993 until June 1998
  • lid dagelijks bestuur gewest Haaglanden (portefeuille financiën), from June 2006 until 2014

Derived functions
voorzitter vaste commissie voor Buitenlandse Handel (Tweede Kamer der Staten-Generaal), from 9 September 1986 until 17 May 1994

Honorary positions
lid Raad van Aanbeveling ICTO (Interkerkelijk Comité voor Tweezijdige Ontwapening), around December 1982 and still in October 1984

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activities

as Member of the Parliament
  • Was woordvoerder economische zaken (handelspolitiek, industriebeleid), defensie (personeel), binnenlandse zaken en Antilliaanse zaken van de CDA-Tweede Kamerfractie. Hield zich ook bezig met het goederenvervoer.

Dissenting voting behaviour (0/6)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Miscellaneous

Private life
  • Medeoprichter van de Studenten Vakbeweging te Nijmegen
  • Was in maart-september 2011 uitgeschakeld vanwege ziekte

Campaign trail
  • Stond in 1972 bij de Tweede Kamerverkiezingen op de 15e (onverkiesbare) plaats van de CHU-kandidatenlijst

Non-acceptance of political functions
  • lid Tweede Kamer, September 1977 (tussentijdse vacature; geweigerd)
  • lid Tweede Kamer, December 1977 (vacature-Kruisinga; geweigerd)

10.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.