Montesquieu Institute: from science to society

J.D. (Jan Dirk) Blaauw

foto J.D. (Jan Dirk) Blaauw
vergrootglas
bron: Fotobureau Dijkstra
Source: Parlement.com.

Voormalige marineofficier die lange tijd defensiewoordvoerder was van de VVD-fractie in de Tweede Kamer. Werd na zestien jaar actieve dienst docent bij de onderzeebootbestrijding van de Marine en was tevens buitenland-secretaris van de VVD. In de Tweede Kamer hield hij zich behalve met defensie ook bezig met buitenlandse zaken en verkeer (infrastructuur). Actief in internationale parlementen, zoals de NAVO-assemblée, en hoofdbestuurslid van de vereniging 'Onze Vloot'. Hoffelijk in de omgang en altijd correct gekleed. Voerde in de Tweede Kamer met krachtig stemgeluid het woord. Was in 2006 Kamerkandidaat voor Eén NL.

VVD
in de periode 1978-2003: lid Tweede Kamer

1.

First names

Jan Dirk (Jan Dirk)

2.

Personal data

Place and date of birth
Padang (Ned.-Indië), 27 April 1941

Place and date of death
Sassenheim (gem. Teylingen), 24 February 2020

3.

Party/Movement

Party/Parties
  • VVD (Volkspartij voor Vrijheid en Democratie), from 1966 until 2006
  • Eén NL, from September 2006
  • VVD (Volkspartij voor Vrijheid en Democratie), from 2008

4.

Main functions and occupations

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 16 January 1978 until 3 June 1986
  • medewerker Nederlands Instituut voor Internationale Betrekkingen "Clingendael" te 's-Gravenhage, from 1986 until 1987 (uitgeleend door Koninklijke Marine om studie te schrijven over de maritieme strategie van Nederland)
  • lid Provinciale Staten van Utrecht, from 28 April 1987 until 15 February 1989
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 27 September 1988 until 14 September 1989
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 9 May 1990 until 23 May 2002
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 26 July 2002 until 30 January 2003

Military rank (officer)
luitenant-ter-zee eerste klasse

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Party political functions

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Other positions

  • lid Raad van Advies BTG, from 2001
  • voorzitter Parlementaire Assemblee West-Europese Unie, from 2 December 2002 until 2003

Derived functions (2/5)
  • voorzitter werkgroep Srebenica uit de vaste commissie voor Defensie (Tweede Kamer der Staten-Generaal), from 27 August 1998 until 1999
  • voorzitter vaste commissie voor Verkeer en Waterstaat (Tweede Kamer der Staten-Generaal), from 22 September 1998 until 23 May 2002

Honorary positions (2/5)
  • lid Comité van Aanbeveling Stichting Merkaz, Utrechts centrum voor Joodse cultuur en progressief jodendom, around June 1999
  • lid Comité van Aanbeveling Stichting Nederland-Libanon, around January 2000

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activities

as Member of the Parliament
  • Hield zich in de Tweede Kamer vooral bezig met defensie, buitenlandse zaken (NAVO, voormalig Joegoslavië), verkeer en waterstaat (infrastructuur, waaronder Betuweroute) en energiebeleid, en in de periode 1978-1982 tevens met visserij-aangelegenheden.

Dissenting voting behaviour (0/4)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Miscellaneous

algemeen
  • Was in 1992-1994 enkele keren fungerend Kamervoorzitter

Pseudonyms and nicknames
"Marineblauw" (ter onderscheiding van zijn fractiegenoot P.M. Blauw, die bekend stond als Boerenblauw)

10.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.