Montesquieu Institute: from science to society

J. (Jan) Rijpstra

foto J. (Jan) Rijpstra
vergrootglas
bron: Fotobureau Dijkstra
Source: Parlement.com.

Sportleraar en -bestuurder die elf jaar Tweede Kamerlid voor de VVD was. Was leraar lichamelijke opvoeding en docent aan de Academie voor Lichamelijke Opvoeding in Groningen en daarna adviseur voor bouw van sportaccomodaties. Hij was tevens actief als gemeenteraadslid. In de Kamer hield hij zich vooral bezig met Antilliaanse zaken en met sportbeleid, na eerder woordvoerder vreemdelingenbeleid te zijn geweest. Verder maakte hij deel uit van het Presidium van de Kamer en was hij fractiesecretaris. Hij zette zich vooral in voor het stimuleren van sportbeoefening. In 2005-2008 was hij burgemeester van Tynaarlo en in 2014-2019 was hij dat in Noordwijk. Sinds maart 2019 is hij burgemeester van Smallingerland.

VVD
in de periode 1994-2005: lid Tweede Kamer

1.

First name

Johannes (Jan)

2.

Personal data

Place and date of birth
Gouda, 15 July 1955

3.

Party/Movement

Party/Parties
VVD (Volkspartij voor Vrijheid en Democratie), from 1977

4.

Main functions and occupations

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 17 May 1994 until 1 August 2005
  • burgemeester van Noordwijk, from 16 December 2014 until 1 January 2019
  • burgemeester van Smallingerland, from 27 March 2019

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Party political functions

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Other positions

Current (2/4)
  • onafhankelijk voorzitter Bondsraad ANWB
  • voorzitter Nationale Raad Zwemveiligheid, from 1 February 2020

Previous (2/39)
  • voorzitter Koninklijke Wandelbond Nederland, from January 2016
  • lid algemeen bestuur Veiligheidsregio Hollands Midden

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.


Derived functions (2/5)
  • ondervoorzitter vaste commissie voor Nederlands-Antilliaanse en Arubaanse Zaken (Tweede Kamer der Staten-Generaal), from September 2004 until 3 November 2004
  • voorzitter vaste commissie voor Nederlands-Antilliaanse en Arubaanse Zaken (Tweede Kamer der Staten-Generaal), from 3 November 2004 until May 2005

Honorary positions
erelid Koninklijke Vereniging van Leraren Lichamelijke Opvoeding, from May 2005

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activities

as Member of the Parliament
  • Hield zich als Tweede Kamerlid vooral bezig met het sportbeleid en Antilliaanse zaken en aanvankelijk met onderwijs, kansspelen, cultuur, grotestedenbeleid en het vreemdelingenbeleid

9.

Miscellaneous

algemeen
  • Bleef na zijn benoeming tot burgemeester nog vier maanden Tweede Kamerlid. Hierdoor was hij 50 jaar toen hij de Kamer verliet, hetgeen gunstig was voor zijn wachtgeldregeling. De gemeenteraad van Tynaarlo was ontstemd dat hij dit niet direct bekend had gemaakt.
  • Maakte in januari 2008 onverwacht zijn vertrek als burgemeester bekend, omdat hij naar Zwitserland zou emigreren. Zijn echtgenote woonde en werkte daar al enige tijd.

Private life
Zijn grootvader was burgemeester van Zelhem

10.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.