Montesquieu Institute: from science to society

Drs. M. (Mohamed) Rabbae

foto Drs. M. (Mohamed) Rabbae
vergrootglas
bron: Fotobureau Dijkstra
Source: Parlement.com.

GroenLinks-politicus van Marokkaanse afkomst. Vluchtte in 1966 als student naar Nederland toen veel activisten tegen het regime van koning Hassan gevangen werden genomen. Studeerde in Amsterdam en werd later als directeur van het Nederlands Centrum Buitenlanders een belangrijk woordvoerder namens de minderheden. Koos na de Golfoorlog voor GroenLinks en was in 1994 met Ina Brouwer lijsttrekker. In de Kamer een gewaardeerd woordvoerder op onder meer onderwijsgebied. Maakte deel uit van de enquêtecommissie IRT en van het presidium van de Kamer. In 2002 werd hij vrij onverwacht op een onverkiesbare plaats gezet. Hij was na zijn Kamerlidmaatschap enige tijd wethouder van Leiden.

GroenLinks
in de periode 1994-2002: lid Tweede Kamer

1.

First name

Mohamed (Mohamed)

2.

Personal data

Place and date of birth
Berrechid (Marokko), 8 March 1941

3.

Party/Movement

Party/Parties
GroenLinks, until November 2010

4.

Main functions and occupations

  • directeur NCB (Nederlands Centrum Buitenlanders), from 1 May 1982 until 1 May 1994
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 17 May 1994 until 23 May 2002
  • wethouder (van sociale zaken, milieu, P & O, grotestedenbeleid en emancipatie) van Leiden, from 14 May 2002 until 1 April 2004 (in december 2003 op non-actief vanwege een hartoperatie)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Party political functions

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Other positions

Previous (2/13)
  • voorzitter Comité 'Genoeg is genoeg' (tegen discriminatie in Nederland), 2005
  • lid rekenkamercommissie, gemeente Wijdemeren, from April 2006

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.


Derived functions (2/4)
  • lid Presidium (Tweede Kamer der Staten-Generaal), from 20 May 1998 until 23 May 2002 (zevende ondervoorzitter)
  • lid tijdelijke commissie uitvoering aanbevelingen enquêtecommissie opsporingsmethoden (Tweede Kamer der Staten-Generaal), from 18 November 1998 until June 1999

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activities

as Member of the Parliament (2/3)
  • Interpelleerde op 18 november 1998 staatssecretaris Cohen over de zgn. Dublinclaimanten
  • Diende in 2001 samen met Bert Koenders (PvdA) een initiatiefwetsvoorstel in over maatschappelijk verantwoord ondernemen (27.905)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Miscellaneous

algemeen (3/5)
  • Streed tegen de invloed van de 'Amicales' en kan mede daardoor niet terug naar Marokko.
  • Werd in 2002 niet op de kandidatenlijst voor de Tweede Kamer geplaatst, omdat de kandidaatstellingscommissie meende dat hij slechts akkoord ging bij een plaats bij de eerste vier, en de commissie hem lager wilde plaatsen. Op het kandidatencongres bleek dat hij ook genoegen zou nemen met plaats bij de eerste negen. Hij kreeg op het congres echter onvoldoende steun en legde het bij de stemming om plaats negen af tegen zijn fractiegenote Van Gent.
  • Trad op 1 april 2004 na een afwezigheid van vier maanden af als wethouder van Leiden. Tijdens zijn ziekteverlof waren er ernstige fouten gemaakt bij de Sociale Werkvoorziening en hij nam daarvoor de verantwoordelijkheid op zich.

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.