Montesquieu Institute: from science to society

C.G.A. (Clemens) Cornielje

foto C.G.A. (Clemens) Cornielje
vergrootglas
Source: Parlement.com.

VVD-Kamerlid en Commissaris van de Koning(in). Burgemeesterszoon en leraar, wiens opmars in de VVD in 1977 begon toen hij in Gelderland vicevoorzitter politiek van de JOVD werd. In 1983 beleidsmedewerker van de Tweede Kamerfractie en daarna politiek adviseur van vicepremier De Korte, voorlichter van de fractie, en in 1994 Tweede Kamerlid. Was vooral onderwijsspecialist, maar hield zich ook bezig met openbare orde, veiligheid en criminaliteitsbestrijding. In 2002 lag een benoeming tot staatssecretaris van Onderwijs in de rede, maar op het allerlaatste moment koos VVD-leider Zalm voor een vrouw. Werd in 2005, ondanks geringe bestuurlijke ervaring, Commissaris van de Koning(in) in "zijn" Gelderland en bleef dat ruim dertien jaar. Gedegen en beginselvast politicus.

VVD
in de periode 1994-2019: lid Tweede Kamer, Commissaris van de Koning(in)

1.

First names

Clemens Gerard Antoon (Clemens)

2.

Personal data

Place and date of birth
Lobith (gem. Herwen en Aerdt, Gld.), 10 June 1958

3.

Party/Movement

Party/Parties
VVD (Volkspartij voor Vrijheid en Democratie), from 1976

4.

Main functions and occupations

  • hoofd voorlichting/voorlichter VVD-fractie Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 1989 until 1994
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 17 May 1994 until 31 August 2005
  • Commissaris van de Koning (tot 30 april 2013 'van de Koningin') in Gelderland, from 31 August 2005 until 1 February 2019

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Party political functions

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Other positions

Current (2/4)
  • lid Raad van Advies Inspectie van het Onderwijs, from 2013
  • lid patiëntenkerngroep Center for Personalized Cancer Treatment, from 2015

Previous (2/28)
  • voorzitter Kring van Commissarissen
  • lid denktank HGO (Het Gelders Orkest), 2015

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.


Derived functions (2/3)
  • lid Presidium (Tweede Kamer der Staten-Generaal), from 20 May 1998 until 1 September 1998 (vijfde ondervoorzitter)
  • voorzitter vaste commissie voor Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen (Tweede Kamer der Staten-Generaal), from 3 October 2002 until 31 August 2005

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activities

Dissenting voting behaviour (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Miscellaneous

Private life
  • Zijn vader was burgemeester van Angerlo (1976-1989) en waarnemend burgemeester van Olst en Holten
  • Was in 2010 en enige tijd uitgeschakeld vanwege een longkanker
  • Was van augustus tot oktober 2018 vanwege zijn gezondheid met ziekteverlof
 

10.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.