Montesquieu Institute: from science to society

J. (Johan) Stekelenburg

foto J. (Johan) Stekelenburg
vergrootglas
bron: Fotoarchief Eerste Kamer
Source: Parlement.com.

Vakbondsbestuurder en burgemeester, die tevens enige jaren senator was. Doorliep een loopbaan bij de FNV en werd daarvan in 1988 voorzitter. Wist die bond om te vormen tot een zelfbewuste, strijdbare, maar ook op overleg gerichte pragmatische organisatie. Was populair bij zijn achterban. Ook als burgemeester van Tilburg geliefd bij de inwoners door zijn gewone manier van optreden, zonder enige vorm van gewichtigdoenerij. Werd in 2002 door de PvdA-leden gekozen tot lijsttrekker voor de Eerste Kamerverkiezingen en was in beeld als kandidaat-premier. Een ernstige ziekte dwong hem af te zien van die kandidatuur en werd hem fataal. Zijn overlijden leidde zowel in Tilburg als daarbuiten tot grote verslagenheid.

PvdA
in de periode 1999-2003: lid Eerste Kamer, fractievoorzitter EK

1.

First name

Johannes (Johan)

2.

Personal data

Place and date of birth
Maarssen, 31 October 1941

Place and date of death
Tilburg, 22 September 2003

3.

Party/Movement

Party/Parties
PvdA (Partij van de Arbeid), from 1 August 1966

4.

Main functions and occupations

  • voorzitter FNV (Federatie Nederlandse Vakbeweging), from 1 May 1988 until 1 June 1997
  • burgemeester van Tilburg, from 1 July 1997 until 22 September 2003
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, from 8 June 1999 until 22 September 2003
  • fractievoorzitter PvdA Eerste Kamer der Staten-Generaal, from 10 June 2003 until 22 September 2003

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Party political functions

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Other positions

  • bemiddelaar in arbeidsconflict bij Nederlandse Spoorwegen (met J.C. Blankert), March 2001 (bemiddelingspoging mislukt)
  • voorzitter Raad van Commissarissen TWM (Tilburgsche Waterleidingmaatschappij), from 2002 until 22 September 2003

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activities

as Member of the Parliament
  • Hield zich als Eerste Kamerlid vooral bezig met sociale zaken

Dissenting voting behaviour (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Miscellaneous

algemeen (3/6)
  • Was op 16 december 1993 medeondertekenaar van het sociaal akkoord 'Een nieuwe koers' (overeengekomen op 4 november 1993). In dat akkoord werd afgesproken het cao-overleg meer te decentraliseren.
  • Werd voor de verkiezingen van januari 2003 genoemd als kandidaat voor het premierschap in het geval de PvdA als grootste partij de minister-president zou mogen leveren. Ten gevolge van zijn ziekte zag hij af van een kandidatuur en werd niet hij, maar Job Cohen de beoogde premierskandidaat.
  • Werd in 2002 via een ledenraadpleging tot lijsttrekker gekozen bij de Eerste Kamerverkiezingen van 2003

Private life (3/4)
  • Na een operatie op 20 januari vanwege slokdarmkanker in de eerste maanden van 2003 uitgeschakeld.
  • Legde op 17 september 2003 opnieuw zijn werkzaamheden neer vanwege ziekte
  • Zijn vader was omwalser/kwaliteitscontroleur bij Demka in Utrecht. Hij was lid van het CNV en van de CDU (Christelijk-Democratische Unie), en later van NVV (FNV) en PvdA.

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.