Montesquieu Institute: from science to society

Drs. K. (Khadija) Arib

foto Drs. K. (Khadija) Arib
vergrootglas
Foto: Lex Draijer
Source: Parlement.com.

Khadija Arib (1960) is sinds 13 januari 2016 voorzitter van de Tweede Kamer. Vanaf 1 maart 2007 is zij lid van de Tweede Kamer voor de PvdA. Eerder was zij dat van 19 mei 1998 tot 30 november 2006. Mevrouw Arib is van Marokkaanse afkomst en kwam op haar 15e naar Nederland. Zij was voor zij Kamerlid werd onder meer waarnemend hoofd en senior-beleidsmedewerker Maatschappelijke Opvang en Gezondheidszorg van de gemeente Amsterdam. In de Tweede Kamer hield zij zich bezig met gezondheidszorg, medisch-ethische vraagstukken, bestrijding van mensenhandel en zedenwetgeving. Zij was voorzitter van de algemene commissie voor Jeugdzorg, in 2012-2016 eerste ondervoorzitter van de Tweede Kamer en in 2014-2016 fractiesecretaris.

PvdA
in de periode 1998-heden: lid Tweede Kamer, voorzitter Tweede Kamer

1.

First name

Khadija (Khadija)

2.

Personal data

Place and date of birth
Hedami (Marokko), 10 October 1960

3.

Party/Movement

Party/Parties
PvdA (Partij van de Arbeid)

4.

Main functions and occupations

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 19 May 1998 until 30 November 2006
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 1 March 2007
  • waarnemend voorzitter Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 12 December 2015 until 13 January 2016
  • voorzitter Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 13 January 2016

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Party political functions

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Other positions

Current
  • voorzitter curatorium Internationaal Perscentrum "Nieuwspoort", from January 2016
  • lid Raad van Advies Carnegiestichting, from January 2016

Previous (2/19)
  • voorzitter Raad van Toezicht Stichting Alleskits in Rotterdam e.o., from 23 January 2013 until December 2014
  • voorzitter bij de verbetering van geboortezorg in Zuidoost-Brabant, 29 January 2013

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.


Derived functions (2/8)
  • voorzitter Presidium (Tweede Kamer der Staten-Generaal), from 13 January 2016
  • voorzitter werkgroep viering 100 jaar kiesrecht (Tweede Kamer der Staten-Generaal), from March 2018

Honorary positions (2/5)
  • lid Comité van Aanbeveling 100 jaar Kiesrecht, from August 2017
  • ambassadeur Stichting Ruby and Rose, from September 2018

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activities

as Member of the Parliament (2/5)
  • Diende in 2008 een nieuw initiatiefwetsvoorstel in tot instelling van een Kinderombudsman. Anders dan in het eerdere voorstel werd niet gekozen voor een zelfstandig instituut, maar voor aansluiting bij het bureau van de National Ombudsman. Het voorstel werd in 2010 aanvaard door de Eerste Kamer. (31.831)
  • Op haar voorstel werden onder meer (dertigleden)debatten gehouden over de babysterfte, huiselijk geweld en geweldsincidenten bij moskeeën

Dissenting voting behaviour (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Miscellaneous

algemeen (3/8)
  • Werd in januari 2016 tot Tweede Kamervoorzitter gekozen door in de vierde stemmingsronde Ton Elias (VVD) met 83 tegen 51 stemmen te verslaan. Na de derde ronde waren Madeleine van Toorenburg (CDA) en Martin Bosma (PVV) afgevallen.
  • Werd op 29 maart 2017 zonder formele tegenkandida(a)t(en) herkozen als Tweede Kamervoorzitter
  • Werd in 2018 door het tijdschrift Harper's Bazaar verkozen tot 'Woman of the Year'

Private life
Haar ouders waren werkzaam in een wasserij in Schiedam

Campaign trail
  • Was bij de Tweede Kamerverkiezingen 2017 nummer 2 op de PvdA-kandidatenlijst

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.