Montesquieu Institute: from science to society

W. Naudin ten Cate

foto W. Naudin ten Cate
vergrootglas
bron: Beeldbank Nationaal Archief
Source: Parlement.com.

Marineofficier, die bevelhebber was op diverse schepen en van het eskader in de Indische wateren en laatstelijk commandant van de Stelling van Den Helder. Als sympathisant van de christelijk-historischen benoemd tot minister van Marine in het eerste kabinet-Ruijs de Beerenbrouck. Voelde zich echter meer thuis op een oorlogsschip dan in het parlement. Trad al vrij spoedig af als minister, na ernstige kritiek op de hoogte van zijn begroting.

partijloze c.h.
in de periode 1918-1919: minister

1.

First name

Willem

2.

Personal data

Changes in name or title
Toevoeging van 'Naudin' bij K.B. van 7 mei 1870, nr. 6

Place and date of birth
Haarlem, 15 July 1860

Place and date of death
's-Gravenhage, 18 December 1942

3.

Party/Movement

Party/Parties
partijloos (sympatisant van de CHU)

4.

Main functions and occupations

  • commandant Stelling van Den Helder en commandant der Marine te Willemsoord, from October 1913 until 16 September 1918
  • minister van Marine, from 16 September 1918 until 20 February 1919
  • gepensioneerd, from February 1919 until 18 December 1942

Military rank (officer) (2/6)
  • schout-bij-nacht, from 1 July 1912 until 16 August 1914
  • vice-admiraal, from 16 August 1914

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Other positions

  • lid Raad van Commissarissen Nederlandse Basaltmaatschappij te Zaandam
  • lid Staatscommissie inzake de verdediging van Nederlands-Indië (Staatscommissie-Heemskerk), from 6 May 1912 until June 1913

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Miscellaneous

algemeen
  • Trad nog voor de stemming over zijn eerste begroting af, omdat hij meende te veel kritiek te hebben ondervonden. Met name zijn voorstel om drie kruisers te laten bouwen ondervond veel weerstand

Anecdotes and citations
  • Van hem werd gezegd dat hij zich op de vloot beter thuis voelde dan in de Tweede Kamer

8.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

9.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.