Montesquieu Institute: from science to society

Drs. M.J. (Martin) van Rooijen

foto Drs. M.J. (Martin) van Rooijen
vergrootglas
bron: Tweede Kamer
Source: Parlement.com.

Martin van Rooijen (1942) is sinds 11 juni 2019 lid van 50PLUS-fractie in de Eerste Kamer. Eerder was hij dat in 2015-2017. In de periode 23 maart 2017 tot 11 juni 2019 was hij Tweede Kamerlid. De heer Van Rooijen was voor de KVP in 1973-1977 staatssecretaris voor fiscale zaken in het kabinet-Den Uyl en kwam in 1977 via een opvolgersplaats voor het CDA in de Tweede Kamer, maar stapte na drie jaar over naar het bedrijfsleven. Daarna bekleedde hij diverse managementsfuncties, onder andere bij Shell Nederland, de NAM en NUON, en was partner en consultant bij Coopers & Lybrand. Hij maakte deel uit van het College van Toezicht Sociale Verzekeringen, dat in 1996 voortijdig moest aftreden. Verder was hij voorzitter van de sectie betaald voetbal en voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie. Hij is fractievoorzitter van 50PLUS.

50PLUS, CDA, KVP
in de periode 1973-heden: lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer, fractievoorzitter EK, staatssecretaris

1.

First names

Martinus Johannes (Martin)

2.

Personal data

Place and date of birth
Drunen, 31 July 1942

3.

Party/Movement

Party/Parties
  • KVP (Katholieke Volkspartij), from 1959 until 11 October 1980
  • CDA (Christen-Democratisch Appèl), from 11 October 1980 until December 2017
  • 50PLUS

4.

Main functions and occupations

  • staatssecretaris van Financiën (belast met fiscale aangelegenheden), from 21 December 1973 until 14 October 1977
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 1 November 1977 until 1 September 1980
  • voorzitter Raad van Bestuur GGZ Westelijk Noord-Brabant te Bergen op Zoom, from May 2010 until December 2011
  • adviseur College Sanering Zorginstellingen, from 2012 until May 2015
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, from 9 June 2015 until 23 March 2017
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 23 March 2017 until 11 June 2019
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, from 11 June 2019
  • fractievoorzitter 50PLUS, Eerste Kamer der Staten-Generaal, from 11 June 2019

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Party political functions

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Other positions

Previous (2/10)
  • voorzitter NVOG (Nederlandse Vereniging van Organisaties van Gepensioneerden), from March 2010 until 23 May 2012
  • voorzitter Koepel van Nederlandse Verenigingen van Gepensioneerden, from May 2012

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.


Derived functions
  • ondervoorzitter vaste commissie voor Financiën (Tweede Kamer der Staten-Generaal), from 23 April 1980 until 7 October 1980
  • rapporteur transparantie EU-informatievoorziening (Tweede Kamer der Staten-Generaal)

7.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activities

as Member of the Parliament (2/5)
  • Diende in 2019 samen met Sjoerd Sjoerdsma (D66), Lodewijk Asscher (PvdA), Lammert van Raan (PvdD) en Farid Azarkan (DENK) een initiatiefwetsvoorstel in over de mogelijkheid van meervoudige nationaliteit vanwege de Brexit (35.130)
  • Werd in 2019 medeverdediger van een door Paul Smeulders (GroenLinks) ingediend initiatiefwetsvoorstel over het voorkomen van pensioenkortingen op korte termijn (35.096)

Dissenting voting behaviour (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.


Policy-making activities as minister (2/4)
  • Diende in 1976 samen met de ministers Lubbers en Duisenberg het wetsvoorstel Wet Investeringsrekening in. Dit voorstel werd in 1978 wet.
  • Verdedigde in 1977 met succes in de Tweede Kamer een wetsvoorstel om oneigenlijk gebruik van koopsompolissen tegen te gaan. Alleen de rente begrepen in de uitkeringen uit koopsompolissen waarover twintig jaar of meer premie was betaald, bleef onbelast. Wel moest de uitkering plaatsvinden voor het zeventigste levensjaar. Het wetsvoorstel werd door minister Duisenberg in het Staatsblad gebracht. (14.053)

Legislative activities as minister
  • Bracht in 1975 een wet (Stb. 131) tot stand over invoering van een tijdelijke zelfstandigenaftrek in de inkomstenbelasting voor kleinere zelfstandigen. Deze maatregel werd genomen vanwege de bijzondere economische omstandigheden (na de olieboycot) en de inkomensontwikkeling in midden- en kleinbedrijf en landbouw. (13.194)

U ziet een selectie van activiteiten. In de uitgebreide versie is het gehele overzicht van activiteiten in te zien.

9.

Miscellaneous

algemeen
  • Werd in 2015 Eerste Kamerkandidaat voor 50PLUS, nadat het CDA hem op grond van zijn leeftijd geen plek op de kandidatenlijst had gegund
  • Voerde in november 2017 tijdens een Tweede Kamerdebat over afschaffing van de Wet-Hillen (geen fiscale bijtelling na aflossing hypotheek) 4,5 uur het woord in een poging om tijdige afhandeling te voorkomen. Die opzet (samen met de PVV-fractie) mislukte evenwel.

Campaign trail
  • Was in 1994 bij de Tweede Kamerverkiezingen nummer 45 op de CDA-kandidatenlijst en werd niet gekozen
 

10.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.