Montesquieu Institute: from science to society

Mr. J.N. (Jan Nico) Scholten

foto Mr. J.N. (Jan Nico) Scholten
vergrootglas
bron: Fotoarchief Eerste Kamer
Source: Parlement.com.

Gedreven christendemocratisch politicus, die uiteindelijk bij de PvdA terecht kwam. Schoonzoon van ARP-voorman Bruins Slot. Na zijn rechtenstudie negen jaar burgemeester in het land van Heusden en Altena. Kwam in 1970 in de Tweede Kamer en werd daar woordvoerder volkshuisvesting en mediabeleid. Was als student al sterk betrokken bij internationale problemen en werd later een bekend strijder tegen het Zuid-Afrikaanse apartheidsregime. Koos als buitenlandwoordvoerder van de ARP- en CDA-fractie vaak de zijde van de linkse oppositie. Kwam begin jaren tachtig steeds meer in conflict met zijn eigen fractie en steunde in 1980 een motie van afkeuring na afwijzing van een olieboycot van Zuid-Afrika. Verliet nadat hem in 1983 het fractiewoordvoerderschap was ontnomen de CDA-fractie en vormde met Dijkman een fractie (het duo 'Stef en ik'). In 1986 werd hij PvdA-lid en later senator voor die partij.

PvdA, ARP, CDA, groep-Scholten/Dijkman (ex-CDA), fractie-Scholten (ex-CDA)
in de periode 1970-1999: lid Tweede Kamer, fractievoorzitter TK, lid Eerste Kamer

1.

First names

Jan Nico (Jan Nico)

2.

Personal data

Place and date of birth
Dalen (Dr.), 4 June 1932

3.

Party/Movement

Party/Parties
  • ARP (Anti-Revolutionaire Partij), until 11 October 1980
  • CDA (Christen-Democratisch Appèl), from 11 October 1980 until 8 December 1983
  • partijloos, from 8 December 1983 until 9 February 1986
  • PvdA (Partij van de Arbeid), from 9 February 1986

National political party
  • groep-Scholten/Dijkman, from 8 December 1983 until 18 April 1985
  • fractie-Scholten, from 18 April 1985 until 3 June 1986

4.

Main functions and occupations

  • volontair ter secretarie, gemeente Bodegraven, from 1962 until 16 May 1964
  • burgemeester van Andel (N.Br.), from 16 May 1964 until 1 January 1973
  • burgemeester van Giessen (N.Br.), from 16 May 1964 until 1 January 1973
  • burgemeester van Rijswijk (N.Br.), from 16 May 1964 until 1 January 1973
  • lid Provinciale Staten van Noord-Brabant, from 2 June 1966 until February 1976 (protestants-christelijke fractie)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 15 September 1970 until 10 May 1971
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 3 August 1971 until 7 December 1972
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 1 March 1973 until 10 June 1981
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 15 September 1981 until 16 September 1982
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 11 November 1982 until 3 June 1986
  • fractievoorzitter groep-Scholten/Dijkman, Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 8 December 1983 until 18 April 1985
  • fractievoorzitter fractie-Scholten (eenmansfractie), Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 18 April 1985 until 3 June 1986
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, from 31 March 1998 until 8 June 1999

5.

Party political functions

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Other positions

Previous (2/16)
  • executive president African European Institute
  • president AWEPA (Association of European Parlamentarians for Africa, oorspronkelijk: Association of West-European Parlamentarians for Action against Apartheid), from October 1984

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.


Derived functions (2/6)
  • voorzitter vaste commissie voor Buitenlandse Zaken (Tweede Kamer der Staten-Generaal), from 30 September 1981 until 1 December 1982
  • ondervoorzitter vaste commissie voor Buitenlandse Zaken (Tweede Kamer der Staten-Generaal), from 1 December 1982 until December 1983

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activities

as Member of the Parliament (2/4)
  • Interpelleerde op 12 april 1984 samen met Eveline Herfkens (PvdA) minister Van den Broek over het leggen van mijnen bij havens in Nicaragua
  • Hield zich als Eerste Kamerlid vooral bezig met migratiebeleid en buitenlandse zaken

Dissenting voting behaviour (0/24)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Miscellaneous

algemeen (3/14)
  • Werd op 20 maart 1985 bij een demonstratie tegen de apartheid voor ambassade van Zuid-Afrika in Washington gearresteerd
  • Richtte in 1988 het Afrikaans-Europese Instituut op ter bevordering van de dialoog tussen Afrika en Europa
  • Kwam in november 1998 in opspraak door een kritisch rapport over zijn functioneren als voorzitter van twee stichtingen voor de ontwikkeling van Zuid-Afrika, maar zijn fractie zag geen reden om het vertrouwen in hem op te zeggen

Private life
  • Bracht in 1963, kort na beëindiging van de kwestie-Nieuw-Guinea, een bezoek van drie maanden aan Indonesië in het kader van een studentenuitwisseling
  • Zijn echtgenote was tot 1964 werkzaam als staflid op het Nationaal Bureau voor de Kinderzorg en later kandidaat-notaris

Anecdotes and citations
  • Beleefde in oktober 1973 tijdens een bezoek aan de toenmalige Portugese kolonie Guinee-Bissau samen met Relus ter Beek in een loopgraaf hachelijke momenten tijdens een bombardement. Dat verklaarde mede de goede band tussen hen beiden.
  • Was tijdens de inhuldiging van Koningin Beatrix het enige Kamerlid, dat in ambtskostuum verscheen. Het was het kostuum dat vroeger van zijn schoonvader, Bruins Slot, was geweest.

Campaign trail
  • Kandidaat voor de PvdA bij de Eerste Kamerverkiezingen in 1991 en 1995

Non-acceptance of political functions
  • staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, December 1977 (geweigerd)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.