Montesquieu Institute: from science to society

J.F. (Joop) Wolff

foto J.F. (Joop) Wolff
vergrootglas
bron: Beeldbank Nationaal Archief
Source: Parlement.com.

Communist van de oude stempel en als Tweede Kamerlid een fel en geducht debater. Lange tijd bestuurder van het ANJV, de communistische jeugdbeweging en later hoofdredacteur van De Waarheid. Als voormalige verzetsstrijder trad hij in de Tweede Kamer vaak op bij debatten over de nasleep van de oorlog, zoals bij de Menten-debatten en debatten over de zaak-Aantjes. Zette zich in het bijzonder in voor oorlogs- en verzetsslachtoffers. Woordvoerder justitie, politie, cultuur, media en defensie van de CPN-fractie. Kwam uit een arm gezin uit de IJmond. Zijn vader overleed al voor Joops geboorte, waarna zijn moeder als verpleegster de kost moest verdienen. Behield, ook na de val van de volksdemocratieën in Oost-Europa, een onwankelbaar geloof in de zegeningen van het communisme.

CPN
in de periode 1967-1981: lid Tweede Kamer

1.

First names

Johan Frederik (Joop)

2.

Personal data

Place and date of birth
Velsen, 14 March 1927

Place and date of death
Amsterdam, 7 January 2007

3.

Party/Movement

Party/Parties
  • CPN (Communistische Partij van Nederland), from 1943 until 15 June 1991
  • GroenLinks, from 1989

4.

Main functions and occupations

  • correspondent dagblad "De Waarheid" te Moskou, from January 1958 until November 1958
  • hoofdredacteur dagblad "De Waarheid", from December 1958 until February 1978
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 23 February 1967 until 8 June 1977
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 22 December 1977 until 1 February 1982

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Party political functions

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Other positions

  • voorzitter COVVV (Centraal Orgaan Voormalig Verzet en Vervolging)
  • voorzitter Stichting Verzetsmuseum

Derived functions (2/3)
  • ondervoorzitter bijzondere commissie voor het wetsvoorstel Wijziging van de Politiewet met het oog op samenwerking (Tweede Kamer der Staten-Generaal), from 13 April 1978 until January 1979
  • lid bijzondere commissie van onderzoek naar de kennis, die personen hadden van het oorlogsverleden van mr. W. Aantjes en de wijze waarop deze kennis was verkregen en gehanteeerd werd (Tweede Kamer der Staten-Generaal), from December 1978 until August 1979

Honorary positions
erevoorzitter COVVV (Centraal Orgaan Voormalig Verzet en Vervolging)

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activities

as Member of the Parliament (2/14)
  • Interpelleerde op 14 februari 1980 minister Wiegel en staatssecretaris Smit-Kroes over een ernstig geval van politieke discriminatie bij het personeelsbeleid van de PTT
  • Interpelleerde op 18 december 1980 staatssecretaris De Jong over diens instructie tot het doen houden van eindexamens op 5 mei 1981

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Miscellaneous

Private life (3/6)
  • Medeoprichter van het Verzetsmuseum
  • Zijn vader overleed in september 1926
  • Zijn broer Jaap was eveneens actief als bestuurder van de CPN

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.