Montesquieu Institute: from science to society

C.J.P. (Kees) Schalker

foto C.J.P. (Kees) Schalker
vergrootglas
bron: Geschiedenis CPN
Source: Parlement.com.

Vooraanstaande communist in het interbellum die vier jaar Tweede Kamerlid was. Aanvankelijk kantoorbediende en later partijfunctionaris (partijsecretaris) van de Communistische Partij. Zat ook in de gemeenteraden van Delft, Amsterdam en Rotterdam. In de Kamer onder andere woordvoerder landbouw en buitenlandse zaken. Maakte in de oorlog deel uit van de leiding van de illegale CPN tot zijn gevangenneming in november 1943. Werd opgesloten in Scheveningen en in 1944 gefusilleerd.

CPH
in de periode 1933-1937: lid Tweede Kamer

1.

First names

Cornelis Johannes Pieter (Kees)

2.

Personal data

Place and date of birth
's-Gravenhage, 31 July 1890

Place and date of death
Scheveningen (gem. 's-Gravenhage), 12 February 1944

Place and date of burial
herbegraven te Rotterdam, 4 March 1946

3.

Party/Movement

Party/Parties
  • CPH (Communistische Partij Holland), until 1935
  • CPN (Communistische Partij van Nederland), from 1935

4.

Main functions and occupations

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 4 July 1933 until 8 June 1937
  • CPH-vertegenwoordiger in Moskou, from July 1937 until 1938
  • lid gemeenteraad van Rotterdam, from 5 September 1939 until 26 August 1940

Internment
geïnterneerd strafgevangenis te Scheveningen ('Oranjehotel'), from November 1943 until 12 February 1944

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Party political functions

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activities

as Member of the Parliament (2/3)
  • Interpelleerde in 1935 minister Deckers over de noodtoestand in de Drentse veenstreken
  • Interpelleerde in 1936 minister Oud over het beleid der regering ten aanzien van de gemeente Rotterdam

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Miscellaneous

algemeen
  • Nam in 1937 ontslag als raadslid in Amsterdam vanwege tijdelijk verblijf in Rusland

Private life
  • Werd gefusilleerd op de Waalsdorpervlakte
  • Zijn vader was meubelmaker/-winkelier

9.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.