Montesquieu Institute: from science to society

K.L.H. (Henri) van der Putt

foto K.L.H. (Henri) van der Putt
vergrootglas
Source: Parlement.com.

Katholiek Tweede Kamerlid in de jaren dertig. Brabantse sigarenfabrikant die een vooraanstaande rol speelde in de werkgeversorganisaties in die bedrijfstak. Bekleedde ook op andere terreinen, zoals de gezondheidszorg, bestuursfuncties. In de Kamer hield hij zich vooral bezig met handelsaangelegenheden. Werd in 1939 burgemeester van Geldrop en gedroeg zich tijdens de oorlog zeer heldhaftig. Werd door de bezetter gevangengenomen en overleed in maart 1945 na een dodenmars vanuit Bergen-Belsen naar Stettin.

RKSP
in de periode 1933-1939: lid Tweede Kamer

1.

First names

Karel Lodewijk Hendrik (Henri)

2.

Personal data

Place and date of birth
Stratum (thans gem. Eindhoven), 17 December 1887

Place and date of death
ten oosten van Bergen-Belsen (Dld.), March 1945 (zie wetenswaardigheden)

3.

Party/Movement

Party/Parties
RKSP (Roomsch-Katholieke Staatspartij)

4.

Main functions and occupations

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 9 May 1933 until 1 June 1939
  • directeur N.V. sigarenfabriek v/h firma "Van der Putt en De Vlam" ('Kosmos') te Eindhoven, from 1936 until 1939
  • burgemeester van Geldrop, from 1 June 1939 until 6 July 1944

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Other positions

  • lid Raad van Toezicht R.K. Handels-Hogeschool te Tilburg
  • lid Commissie van Toezicht Gemeentelijke werklozendienst

Derived functions
  • lid vaste commissie voor overleg inzake handelspolitieke aangelegenheden (Tweede Kamer de Staten-Generaal)
  • voorzitter begrotingscommissie voor hoofdstuk VIIb (Financiën) (Tweede Kamer der Staten-Generaal) (voor 1935)

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activities

as Member of the Parliament
  • Hield zich in de Tweede Kamer vooral bezig met economische, financiële en waterstaatsaangelegenheden

Dissenting voting behaviour (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Miscellaneous

Private life (3/8)
  • Neef (oomzegger) van mgr. J.F. Sanders, deken van Tilburg
  • Hij weigerde Geldropse burgers aan te wijzen, die graafwerk zouden moeten gaan verrichten in Zeeland. Op donderdag 6 juli 1944 werd hij met een aantal collega's, o.a. Manders van Leende, Serraris van Heeze, Smulders van Oost-, West- en Middelbeers en Magnee van Bergeyk, overgebracht naar het concentratiekamp Vught en later naar Duitsland.
  • Hij overleed na de evacuatie van kamp Bergen-Belsen op 21 februari 1945 tijdens een tocht richting Stettin. Plaats en datum zijn niet bekend. Zie over zijn overlijden: Handelingen Tweede Kamer, 16 oktober 1951 (brief van zijn echtgenote, waarin zij meedeelt dat aangenomen moet worden dat haar man in de oorlog overleden is).

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.